Jednym z najpoważniejszych zaburzeń rytmu serca jest arytmia komorowa i trzeba będzie dokładnie się badać żeby wiedzieć, co nam dolega. Zasada jest tutaj taka, że im osoba jest starsza, a jej serce w gorszym stanie tym częściej występują takie objawy jak częstoskurcze komorowe, trzepotanie oraz migotanie komór i przyspieszony rytm komorowy.

Jeśli mamy rozpoczynać leczenie to trzeba będzie najpierw się bardzo dokładnie przebadać. Badania mają na celu określenie pochodzenia zaburzeń komorowych w rymie serca. Od tego się wszystko zaczyna i jest to coś bardzo ważnego, czym muszą zajmować się tylko i wyłącznie specjaliści.

Choroby związane z sercem w Polsce niestety są bardzo powszechne, a to wszystko, dlatego że nie żyjemy tak jak powinniśmy. Na pewno chorobą cywilizacyjną jest stres, który powoduje mnóstwo problemów zdrowotnych w tym również te związane z arytmią serca. Nasze serce nie ma łatwo, dlatego musimy mu pomagać, a wtedy będziemy żyć o wiele dłużej.

Co może wywoływać arytmię komorową?

Jest wiele czynników, które mogą arytmię komorową wywoływać i można je podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy to czynniki sercowe, a drugo to czynniki pozasercowe. Do sercowych czynników można będzie zaliczyć między innymi chorobę wieńcową, kardiomitopię czy wypadanie płatka zastawki mitralnej. Jeśli chodzi o czynniki pozasercowe to możemy tutaj zaliczyć takie schodzenia jak zapalenie wielomięśniowe, amyloidoza, choroby układu nerwowego, zaburzenia hormonalne czy metaboliczne.

Objawy występujące w arytmii komorowej

Na to, jakie możemy mieć objawy wpływa to, jaki to jest rodzaj i do tego się to zalicza. Wtedy można będzie to łatwiej określić. Jeśli są to łagodne postaci tej choroby to mamy krotką nierówną pracę serca. Jeśli taki objawy u nas się pojawia i to dość często to nie pozostaje nam nic innego jak szybko zgłosić się do lekarza, który zleci badania i będzie wiedział jak nam pomóc.

Im dłużej czekamy tym większe mamy zagrożenie dla swojego zdrowia i życia, a na pewno tego nie chcemy? Może się tez pojawić uczulenia kołatania oraz dyskomfort w klatce piersiowej.  W przypadku, kiedy mamy problemy częstoskurczem komorowym mogą się pojawić duszności, a nawet utrata przytomności. W skrajnych przypadkach może dość do nagłego zatrzymania krążenia.

badanie

Jak wykonuje się badanie?

Na pewno trzeba będzie najpierw zgłosić się do lekarza, co u wielu osób jest problemem. Bagatelizuje się pierwsze objawy, a później, kiedy zaczynają się nasilać to wyjście z tego jest bardzo trudne. W takim razie skoro mamy problemy z arytmią serca to trzeba pójść z tym do lekarza. Jeśli będzie to arytmia, która pojawia się okresowo to nie da się inaczej jej zadbać jak poprzez Holter. Co to jest? To specjalne urządzenie, które będziemy nosić przez dobę, a nawet i dłużej.

Jest to urządzenie rejestrujące cały czas pracę naszego serca i wykonujące EKG. Można też takie badania przeprowadzać nie podczas doby czy dwóch dób, ale podczas kilku tygodni. W takiej sytuacji zmienia się Holter na inny, który działa w ten sposób, że uruchamia się, kiedy pojawiają się pewne objawy. Jakie? Wystarczy, że poczujemy się źle to urządzenie to bardzo szybko wyłapuje i zaczyna rejestrować to, co się dzieje z naszym sercem. Jeśli pojawia się kołatanie serca albo zawroty głowy to również będzie to rejestrowane.  Można również przeprowadzić inwazyjne badanie.

Jest to badanie elektrofizjologiczne i stosuje się je tylko wtedy, kiedy wiadomo gdzie znajduje się ognisko arytmii serca i w ten sposób można będzie to ognisko zniszczyć. O wszystkim decydują lekarze, którzy się na tym lepiej znają od nas, dlatego nie ma, co kombinować tylko trzeba szybko się udać na badania. Nie ma sensu dłużej czekać, bo nic dobrego z tego nie wyniknie. Bardzo często z arytmią serca mają problemy te osoby, które przeszły poważne choroby jak chociażby zawał serca.

arytmia komorowa

Wtedy takie osoby powinny częściej się badać i zażywać leki to dla nich bardzo ważne i jeśli tego nie będą robić to zmniejszają swoje szanse na długie życie. Trzeba zadbać o siebie nawet, jeśli została u nas arytmia wykryta, bo nigdy nie jest na to za późno. Wielu z nas nie dba o zdrowie, bo wydaje nam się, że te choroby serowce to jest coś, co dotyczy innych.

Wszystko trwa do czasu aż u nas pada diagnoza i niestety nie jest już tak wesoło. Trzeba się leczyć, badań i zażywać lekarstwa, ale przede wszystkim trzeba zmienić swój codzienny tryb życia. To ostatnie jest dla nas zawsze najgorsze i bardzo trudno nam to zrozumieć i co ważne przestawić się na zdrowy tryb życia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZawał u kobiet
Następny artykułObjawy zawału u kobiet

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here