Bardzo często to właśnie arytmia serca jest pierwszym objawem znacznie poważniejszych od niej chorób. To od niej może zacząć się miażdżyca czy astma, a także liczne schorzenia związane z tarczycą bądź nadciśnienie tętnicze. Jeżeli serce nie pracuje w sposób zupełnie prawidłowy i nawet w stanie spoczynku bije bardzo szybko bądź nieregularnie, jest to na pewno niepokojący sygnał, który trzeba sprawdzić.

Oczywiście każdy czasem w pewnych sytuacjach może odczuwać takie objawy. Serce przyspiesza swoje bicie chociażby podczas intensywniejszego wysiłku fizycznego – gdy człowiek zaczyna się męczyć, wszystkie jego organy pracują szybciej, gdyż podwyższeniu ulega jego ciśnienie krwi. Łomotanie serca, wyczuwalne niemalże w samej szyi, jest też częstą oznaką nagłych emocji.

W chwili wzburzenia, silnego stresu lub nawet pozytywnych przeżyć każdy człowiek może w taki sposób zareagować na daną sytuację. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy serce zaczyna bić szybciej bez jakieś konkretnej przyczyny. Co to może wtedy oznaczać?

Arytmia serca – objawy – jak one wyglądają i jak należy się nimi zająć?

Serce to najważniejszy narząd w ludzkim organizmie, o który każdy musi szczególnie dbać. Jeżeli organ ten jest zdrowy i pracuje normalnie, nie wysyła swojemu gospodarzowi żadnych niepokojących sygnałów. Przede wszystkim unormowane jest jego bicie. Prawidłowo działające serce bije jednostajnym rytmem, który zmienia się wyłącznie podczas wysiłku fizycznego lub nagłych emocji.

tabletki na serce

Rytm ten powinien być stały i dość wolny. Niektóre czynniki mogą go jednak zaburzać i powodować nagłą przyspieszoną pracę najważniejszego organu. Nie należy takich spraw bagatelizować. Jeżeli bowiem rzeczywiście doszło do rozwinięcia się arytmii serca, trzeba koniecznie zwalczyć jej przyczynę, aby nie pogorszyć swojego stanu. Od tej choroby mogą rozpocząć się znacznie poważniejsze problemy zdrowotne. A na pewno nikt nie chciałby ich sobie zapewnić.

Arytmia serca – objawy – jakie są te najbardziej charakterystyczne?

Jaką pracę serca można uznać za normę, a jaki jego rytm będzie oznaką tego, że w organizmie dzieje się właśnie coś niedobrego? Przeważnie za prawidłowy rytm serca uznaje się od sześćdziesięciu do osiemdziesięciu jego uderzeń na minutę. Łatwo można to sprawdzić. Wystarczy posłużyć się odpowiednim aparatem do sprawdzania rytmu serca albo po prostu przez piętnaście sekund liczyć uderzenia tego organu, a uzyskany wynik pomnożyć razy cztery.

Badanie należy powtórzyć przynajmniej kilkukrotnie. Najlepiej przeprowadzać je w stanie spoczynku – np. na siedząco. Oczywiście praca serca jest znacznie wolniejsza podczas nocy i zwykłego odpoczynku. W trakcie snu ilość uderzeń na minutę może zmniejszyć się nawet do czterdziestu i dalej jest to wartość uznawana za prawidłową i normalną. Serce pracuje też inaczej podczas wysiłku fizycznego oraz w chwili stresu.

Wtedy może bić z prędkością wynoszącą nawet do stu dwudziestu uderzeń na minutę i dalej nie ma w tym nic dziwnego. W skrajnych sytuacjach jego praca jest jeszcze szybsza, gdy wysiłek jest naprawdę bardzo duży i organizm nie jest w stanie sobie z nim poradzić. A kiedy jednak można mówić o tym, że są to sygnały świadczące o arytmii serca?

Jeżeli serce przyspiesza w chwilach bardzo stresujących czy podczas mocnego wysiłku fizycznego, nie trzeba się w tym wcale przejmować. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy jego praca zostaje zaburzona i to bez zaistnienia jakichś specjalnych czynników, które rzeczywiście mogłyby mieć na nią wpływ. O arytmii serca można mówić wtedy, gdy bicie serca zostaje przyspieszone niemalże bez żadnego powodu.

arytmia serca

Teoretycznie taki stan nie jest uznawany za chorobę, ale jednak może on doprowadzić do rozwinięcia się pewnych dolegliwości. Czasem też arytmia serca uchodzi za objaw niektórych schorzeń. Może pojawiać się u osób, które od dłuższego czasu zmagają się z gorączką, przyjmują pewne leki, cierpią na przewlekły stres lub zmagają się z astmą bądź niedoborami pewnych substancji mineralnych.

Należy też wspomnieć o tym, że na pracę serca spory wpływ mają używki – przede wszystkim alkohol, papierosy oraz kawa. Osoby regularnie korzystające z tych wszystkich wyrobów przeważnie dostrzegają u siebie właśnie arytmię serca. Sposób na nią wtedy jest jeden – trzeba po prostu zmienić swoje nawyki i pozbyć się uzależnień.

Arytmia serca sama w sobie nie jest może jakoś szczególnie groźna, ale mimo tego należy się nią zająć i dowiedzieć się, dlaczego w ogóle się ona pojawiła. Odnalezienie przyczyny to klucz do wyzdrowienia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here