USG to nieinwazyjne, bezbolesne i łatwo dostępne badanie obrazowe, z powodzeniem wykonywane także u dzieci. U najmłodszych pacjentów ultrasonografia zawsze powinna mieć dobre uzasadnienie.

Jeżeli jednak badanie jest konieczne, żaden pediatra nie waha się z wystawieniem skierowania. W niektórych przypadkach wykonanie USG może się okazać szczególnie wskazane.

Badanie ultrasonograficzne u dzieci

Badanie ultrasonografem obrazuje tkanki miękkie oraz części chrzęstne stawów, dzięki czemu umożliwia dokładną analizę większości narządów wewnętrznych. USG dzieci nie jest przeznaczone do diagnostyki kości oraz narządów wypełnionych powietrzem, np. płuc. W takich przypadkach wskazane jest wykonanie badania za pomocą aparatu RTG. W zależności od wskazań, u dzieci najczęściej przeprowadza się ultrasonografię jamy brzusznej, bioderek, stawów i tkanek miękkich, tarczycy, ślinianek, węzłów chłonnych oraz jąder. U niemowląt przeprowadza się natomiast USG przezciemiączkowe, o ile nie nastąpił jeszcze moment zrośnięcia się kości czaszki. Podczas tego badania zobrazować można przestrzenie płynowe wewnątrz-mózgowe oraz tkankę mózgową.

Najczęściej przeprowadzane USG u dzieci

USG dzieci bardzo często przeprowadzane jest celem oceny narządów jamy brzusznej. Badanie to pozwala na wykrycie zmian ogniskowych, stanów zapalnych i wad wrodzonych w ich obrębie. Lekarz może ocenić zarówno stan przewodu pokarmowego, jak i wątroby, pęcherzyka żółciowego czy dróg żółciowych. USG jamy brzusznej wykonuje się w przypadku infekcji i dolegliwości bólowych, a także zaburzeń miesiączkowania u dziewczynek. Do często przeprowadzanych badań ultrasonograficznych u dzieci należy także USG bioderek. Wykonuje się je u niemowląt przynajmniej trzykrotnie – pierwszy raz około szóstego tygodnia życia, a ostatni po osiągnięciu przez dziecko zdolności do samodzielnego chodzenia. Celem tego badania jest rozpoznanie ewentualnej dysplazji stawów biodrowych.

Przygotowanie do USG dzieci

Nie każde badanie, gdzie wykorzystywany jest ultrasonograf wymaga odpowiedniego przygotowania dziecka. Nie ma żadnych szczególnych wytycznych w przypadku USG przezciemiączkowego, stawów, bioder, tarczycy, tkanek miękkich, węzłów chłonnych, jąder czy tarczycy. Więcej przygotowań wymaga badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej u dzieci, obejmujące przewód pokarmowy i układ moczowy. W pierwszym przypadku starsze dzieci nie powinny na kilka godzin przed badaniem jeść i pić napojów gazowych oraz żuć gumy. Nie dotyczy to niemowląt, noworodków i pacjentów do 6. roku życia. W przypadku badania USG układu moczowego należy pamiętać o nawodnieniu dziecka, ponieważ pęcherz moczowy powinien być pełny. U niektórych małych pacjentów wykonuje się też badanie bezpośrednio przed oraz po oddaniu moczu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here