Na czym polega badanie rezonansem magnetycznym?

Badanie rezonansem magnetycznym lub inaczej obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego, jest jedną z najskuteczniejszych, nieinwazyjnych metod diagnostycznych, pozwalających na ocenę stanu wszystkich narządów wewnętrznych i tkanek. Badanie jest w pełni bezpieczne dla zdrowia i nie wymaga użycia potencjalnie szkodliwego promieniowania rentgenowskiego.

Rezonans magnetyczny jest bardzo precyzyjny. Pozwala wykryć zmiany chorobowe w układzie mięśniowym i szkieletowym, w tym również w szpiku kostnym. Ponadto, dzięki niemu możliwa jest ocena funkcjonowania naczyń krwionośnych i serca. Najczęstszą podstawą do przeprowadzenia tego typu badania jest diagnostyka planowa i profilaktyczna chorób ośrodkowego układu nerwowego oraz zmian nowotworowych.

Jakie obszary ciała można poddać badaniu?

Rezonans magnetyczny można wykonać na większości obszarów ciała. Rozróżnia się następujące rodzaje badań: angiografia, cholangiografia, whole body scan, badanie czynnościowe mózgu, rezonans głowy, jamy brzusznej, kości i stawów kończyny dolnej i górnej, kręgosłupa lędźwiowego, piersiowego i szyjnego, miednicy małej, oczodołów, piersi, przysadki, szyi, twarzoczaszki, zatok.

Jak przygotować się do badania rezonansem magnetycznym?

Aby badanie rezonansem magnetycznym przebiegło sprawnie i bez żadnych komplikacji, należy zastosować się do kilku reguł, o których również poinformuje nas lekarz. Po pierwsze, na 3 godziny przed planowanym badaniem nie należy nic jeść, a na godzinę przed również nie wolno nic pić. Jeżeli pacjent przyjmuje na stałe jakieś leki, to należy je zażyć tak jak zwykle.

Po drugie na badanie należy przyjść z odpowiednimi dokumentami. Obowiązkowo trzeba mieć przy sobie dowód osobisty oraz jeśli badanie jest na NFZ – skierowanie. Jeśli badanie odbywa się prywatnie – skierowanie nie będzie potrzebne. W dniu badania należy również mieć przy sobie wyniki wcześniejszych badań oraz dodatkową dokumentację medyczną w przypadku wszczepionych implantów. Jeśli badanie odbywa się z podaniem kontrastu, należy również pokazać lekarzowi laboratoryjny wynik badania na poziom kreatyniny.

Po trzecie, ubranie do badania musi być pozbawione elementów metalowych, takich jak: guziki, cekiny, zegarek, pasek. Do badania nie ma konieczności rozebrania się. Obowiązuje również zakaz wnoszenia na badanie telefonu komórkowego, kart magnetycznych i innych urządzeń elektronicznych.

Po czwarte, należy zarezerwować odpowiednią ilość czasu. Samo badanie trwa od 20 do 60 minut, w zależności od obszaru ciała poddanemu badaniu.

Przebieg badania

Na badanie należy stawić się 10-15 minut przed umówioną godziną, w celu przedstawienia dokumentów i wypełnienia kwestionariusza. W pokoju przygotowawczym należy pozostawić wszelkie niedozwolone przedmioty i udać się na salę badań. Tam technik radiologii wykona badanie. Podczas badania rezonansem magnetycznym należy pozostać nieruchomo przez cały czas. Poziom hałasu może być zwiększony, ale nie należy się tego obawiać. Wyniki badania należy odebrać osobiście lub upoważnić do odbioru osobę trzecią.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o badaniach wykonywanych rezonansem magnetycznym lub masz jeszcze jakieś wątpliwości, zachęcamy do odwiedzenia strony: tomma.com.pl, gdzie wykwalifikowana kadra specjalistów chętnie udzieli odpowiedzi na wszelkie pytania. 

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDyskopatia u psa
Następny artykułChoroba wieńcowa serca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here