Zbyt rzadko badamy serce, czego efektem jest bardzo dużo zgonów wśród kobiet i mężczyzn. Jeśli chodzi o zgony związane z zwałem serca to niestety, ale umiera sto tysięcy osób rocznie. Nie badamy się i dlatego albo, jeśli mamy szczęście dojdzie tylko do zawału serca i będziemy odratowani albo nastąpi nagły zgon. W Polsce, jeśli ktoś umiera bez przyczyny to tą przyczyną jest właśnie choroba wieńcowa, która doprowadziła do zatrzymania nagle serca i tej osoby już na świecie nie ma. Szanse na uratowanie są wtedy zerowe.

W przypadku diagnozowania problemów z sercem będzie widać bardzo dokładnie, co się z nami dzieje i trzeba będzie zażywać leki. Oczywiście problemy z sercem najczęściej są spowodowane tym jak żyjemy, na co dzień. Zero ruchu do tego palenie, picie i tłuste jedzenie. Nasze serce niestety w pewnym momencie przestanie w prawidłowy sposób funkcjonować i zacznie nam wysyłać sygnały.

My oczywiście w wielu przypadkach nie zwracamy uwagi na te sygnały, bo, po co? Lepiej będzie udawać, że nic nam nie jest, ale to wszystko będzie do czasu aż dojdzie do zatrzymania serca. Dbajmy o siebie, bo wtedy pozostaniemy na Ziemi o wiele dłużej niż inni. Motywacja może być rodzina albo ukochana. Nie ma znaczenia, kto i co byle byśmy chcieli żyć i chcieli się badać.

Wykonanie badania

Trzeba będzie wykonać badanie kadriologiczne, które da lekarzowi wgląd w to, co się z nami dzieje. Lekarz przeprowadzi wywiad gdzie dowiemy się jak żyjemy, co się działo wcześniej w naszej rodzinie. Na tej podstawie można określić ryzyko takiej osoby jak my i znaleźć przyczynę tego stanu rzeczy. Ważnym badaniem będzie wykonanie EKG. Używa się do tego specjalistycznej aparatury, która pokazuje jak pracuje nasze serce. Można oceniać jego rytm, ilość uderzeń na minutę, ale również EKG wskazuje wszystkie możliwe nieprawidłowości, jakie mogą wystąpić.

kardiolog

Bardzo często jest właśnie to badanie stosowane i na nim można wykryć chociażby chorobę wieńcową, która odpowiedzialna jest za wiele zgonów. Jeśli to nie wystarczy to warto zapisać się na badanie echa serca.  Jest to badanie nieinwazyjne, które wykorzystuje zjawisko odbicia się wiązki ultradźwięków od naczyń krwionośnych i struktur naszego serca.  To badanie pokazuje jak jest zbudowane nasze serce oraz jak pracuje.  Warto sprawdzić sobie taką metodą nasze serce, a na pewno wiele się o nim dowiemy.

Problem w tym, że nawet, jeśli echo serca wyszło super to nie oznacza, że z naszym sercem jest wszystko w porządku i trzeba będzie wtedy szukać dalej. Jest jeszcze jedne rodzaj badania, którego nie lubią pacjenci, a mianowicie test wysiłkowy. Wysiłek fizyczny jest w stanie wskazać nam, co się dzieje z ukrwieniem serca oraz jakieś a jego czynności. Czasami wystarczy kilka minut żeby wszystko się wyjaśniło i żeby było widać, co się złego dzieje z naszym sercem.

Zapisujemy się na badania

Jeśli mamy już pięćdziesiąt lat to byłoby dobrze raz na rok zapisać się na takie badania, a wtedy będzie można wyeliminować ryzyko, jakie się pojawia z chorobami serca. Trzeba dbać o swoje zdrowie, bo wtedy szanse na to, że nasze serce zachowa właściwy rytm są większe.

Jeśli występy u nas jakaś choroba i coś będzie się działo nie tak z sercem to szybko to zaleczymy i będziemy mogli czuć się bezpieczniej, a właśnie na tym nam zawsze zależy. Nie ma nic ważniejszego od naszego zdrowia, ale wiele osób o tym nie pamięta. Przecież takie badania nie trwają zbyt długo i naprawdę nie jest to nic strasznego. Wystarczy poświecić trochę czasu, a dowiemy się czy mamy się, czym martwić czy może jednak wszystko jest tak jak trzeba.

badanie serca

Wizyta u lekarza

Polacy unikają wizyt u lekarza, dlatego tym bardziej nie zapisują się na ważne dla ich badania. Wydaje im się, że ten problem, który dotyczy miliona osób z chorobom wieńcową ich nie dotyczy i będą żyć wiecznie. Niestety wiele chorób serca nie daje o sobie znać i dopiero, kiedy dochodzi do zawału serca albo zgonu wychodzi na jaw, że nie była ta osoba zbyt zdrowa. Gdyby wcześniej się badała to by takich problemów nie było, ale była uparta, dlatego dzisiaj zamiast siedzieć ze swoją rodziną leży na cmentarzu.

Sto tysięcy osób umiera rocznie na zawał serca. Ile z nich dałoby się uratować gdyby wcześniej poszły do lekarza? Na pewno sporą część z nich, dlatego my nie popełniajmy takich samych błędów i starajmy się robić wszystko żeby badać się tak często jak to tylko jest możliwe. Wtedy zachowamy zdrowie i będziemy żyć bardzo długo. Rodzina się będzie cieszyć i my będziemy zadowoleni, a zatem zapiszmy się już dzisiaj na badanie serca, bo naprawdę warto.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWieńcówka
Następny artykułCiśnienie rozkurczowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here