Badanie ultrasonograficzne – jak przebiega?

0
1298

Czy wiesz, że badanie usg jest jednym z najczęściej wykonywanych w naszym kraju? Wszystko dlatego, że jest nieinwazyjne i pozwala natychmiast zdiagnozować przyczynę dolegliwości bądź wykluczyć ewentualne podejrzenia. Warto poznać szczegóły tego badania, by poddawać diagnostyce różnych narządów chociażby profilaktycznie.

Badanie ultrasonograficzne dla każdego

Rzeczywiście tak jest. Badanie usg można wykonywać u pacjentów bez względu na ich wiek czy płeć. To badanie w pełni bezpieczne, które wykonuje się już noworodkom, jeśli są ku temu jakiekolwiek wskazania. Badanie usg można powtarzać wielokrotnie, w żaden sposób nie wpływa niekorzystnie na ludzki organizm. Jest także bezbolesne i rzadko kiedy pacjent wykazuje przeciwwskazania do jego realizacji.

Kiedy realizować badanie usg?

Okazuje się, że to jedno z najczęściej wykonywanych badań, ponieważ pozwala zbadać wiele narządów ludzkiego ciała i dać natychmiastowy obraz powstałych zmian nawet w początkowym stadium rozwoju choroby. Według lekarzy, na większości skierować widnieje właśnie zalecenie dotyczące wykonania badania usg. Warszawa i inne miasta w Polsce na szczęście dysponują wystarczającą liczbą obiektów, w których takowe można wykonać.

Badanie usg zalecane jest w celu profilaktyki, diagnostyki bądź kontroli leczenia w przypadku licznych organów naszego organizmu. Najczęściej wykonuje się usg jamy brzusznej, usg tarczycy, usg nerek, usg piersi. Wiele z tych badań realizuje się podczas profilaktyki antynowotworowej, bo ultrasonograf pozwala wykryć guzy i zmiany rakowe o wymiarze nawet kilku milimetrów.

Jak wygląda badanie usg?

Badanie ultrasonografem jest bezbolesne. Na skórze w określonej partii ciała, jaka ma być badana, lekarz rozprowadza specjalny żel, który pomaga przewodzić ultradźwięki. Następnie dotyka skórę głowicą urządzenia, po czym obraz wnętrza pojawia się natychmiast na ekranie. Właśnie w ten sposób bada się na przykład płód.

Każde badanie trwa nie dłużej niż kilkanaście minut. Ważne jest, by wykonywać je w sprawdzonych klinikach, które dysponują sprzętem najnowszej generacji. Dzięki temu udaje się wykryć naprawdę małe zmiany we wczesnej fazie rozwoju. To z kolei daje lepsze rokowania względem całkowitego i szybkiego wyleczenia osoby chorej.

Badanie usg jest w Polsce całkowicie refundowane. Należy jednak zdać sobie sprawę, że korzystając z opieki medycznej na NFZ, trzeba uzbroić się w cierpliwość, a kolejki do gabinetów lekarskich mogą być długie. Badanie usg można wykonać także prywatnie. To gwarancja realizacji takiego badania przy zastosowaniu najlepszych sprzętów i bez oczekiwania w kolejce.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here