Bóle wieńcowe (inaczej nazywane dławicowymi) to charakterystyczny objaw przewlekłej choroby związanej z niedokrwieniem serca, czyli dusznicy bolesnej. Według statystyk, należy ona do jednego z najczęściej występujących schorzeń spośród wszystkich, które dotyczą pracy układu krążenia. Powodem choroby są nieprawidłowości naczyń krwionośnych, przez co dochodzi do odkładania cholesterolu na ściankach żył i tętnic (w postaci tzw. blaszek miażdżycowych) oraz wytworzenia się w tym miejscu stanu zapalnego.

Za bóle wieńcowe najczęściej odpowiada występująca u pacjenta miażdżyca

Zaatakowane chorobą naczynia tracą na swej giętkości, robią się również nieco węższe niż do tej pory, niekiedy prowadząc do niemal całkowitego zaniku światła. Efektem tego jest brak możliwości normalnego, w pełni swobodnego i niezaburzonego niczym przepływu krwi.

Początki choroby często rozpoczynają się już w dzieciństwie lub wczesnej młodości, jednak główne objawy zauważalne są w późniejszym okresie. Choroba z biegiem lat rozwija się coraz bardziej, utrudniając transport krwi do narządu, a jej symptomy pojawiają się zazwyczaj u osób w średnim lub starszym wieku – najczęściej dopiero po pięćdziesiątce.

Bóle wieńcowe wynikają zatem z niedokrwienia serca. Tętnice ulegają wówczas zmianom, w ich świetle dochodzi do szeregu modyfikacji, a powstałe zwężenie sprawia, że krew nie jest w stanie krążyć w odpowiedni sposób i dostarczać wystarczającej ilości tlenu. W mięśniu sercowym następuje zatem coraz większe niedokrwienie. U pacjentów, którzy odczuwają bóle wieńcowe, stwierdza się stabilną lub niestabilną chorobę niedokrwienną. W zależności od odmiany – konieczna jest wówczas albo terapia środkami farmakologicznymi albo zabieg wszczepienia stentów czy bypassów.

ciśnienie krwi

Dusznica bolesna może objawiać się w różnorodny sposób, jednak najczęstszym symptomem są właśnie bóle wieńcowe. Zazwyczaj następują one przy wzmożonej aktywności fizycznej, jednak z biegiem czasu towarzyszą także niewielkiemu wysiłkowi lub atakują nawet przy całkowitym braku jakiegokolwiek ruchu. Czasem pojawiają się w momencie jedzenia, kontaktu z zimnym powietrzem lub przy nadmiernym stresie czy innych emocjach o dużej sile.

Bóle wieńcowe zlokalizowane są w klatce piersiowej, w okolicach zamostkowych, i przypominają nieco kłucie, gniecenie lub ucisk o różnych natężeniu. Mogą one także zmieniać miejsce, promieniując do lewej ręki czy barku, ale niekiedy także do szczęki czy nadbrzusza. Zwykle zażycie nitrogliceryny pozwala na ustąpienie objawów w dość krótkim czasie, który z reguły nie przekracza dziesięciu minut czy kwadransa.

Dłużej trwające bóle wieńcowe to znak, by wezwać pogotowie lub udać się do szpitala, gdyż może dojść do zawału. Charakterystyczne jest również pogorszenie stanu chorego w momencie, duszności, a także kłopoty z prawidłowym oddychaniem, utrata energii, apatyczność. Pacjent może mieć problemy z podstawowymi czynnościami, jak ruch, mowa, czucie, słuch czy wzrok.

Bardzo ważne jest, aby odczuwając nawet lekkie bóle wieńcowe, zgłosić się do specjalisty w celu badań diagnostycznych. Rozwijająca się latami choroba może ostatecznie doprowadzić do znacznie poważniejszych konsekwencji – jednym z nich jest zawał serca lub tzw. nagła śmierć sercowa. Gdy badania – najczęściej EKG – potwierdzą, że pacjent cierpi na wieńcówkę, konieczne jest rozpoczęcie leczenia. Na szczęście w dzisiejszych czasach istnieje wiele skutecznych sposobów na walkę z tym schorzeniem.

bóle wieńcowe

Warunkiem jest poważne podejście do tematu, brak jakiegokolwiek bagatelizowania go i zastosowanie wszystkich zaleceń lekarza odnośnie przebiegu terapii. Chodzi tu o regularne zażywanie wskazanych leków, stosowanie odpowiednich nawyków związanych z dietą, stylem życia, ruchem. Konieczne jest odstawienie używek. Szczególnie źle na stan chorego wpływa palenie papierosów, a także spożywanie nadmiernych ilości alkoholu.

Choroba, wskutek której pacjent odczuwa bóle wieńcowe, może mieć kilka przyczyn. Do niedotlenienia dochodzi na skutek miażdżycy. Ta z kolei zwykle wynika z nieodpowiedniej diety, palenia tytoniu, przemęczenia, stresującego trybu życia, braku jakiejkolwiek aktywności lub z nadmiernego wysiłku.

Bóle wieńcowe mogą wiązać się również z otyłością, cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym lub zaburzeniami procesów metabolicznych. Objawy częściej pojawiają się u mężczyzn. W przypadku kobiet bóle wieńcowe najczęściej następują dopiero po okresie przekwitania. Czynnikiem ryzyka jest również występowanie tego rodzaju problemów krążeniowych u członków najbliższej rodziny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here