Kiedy boli nas głowa, mamy tysiące myśli…, dlaczego? Szukamy w sobie chorób, których tak naprawdę nie mamy. Dzieje się tak najczęściej, gdy ból ten utrzymuje się przez dłuższy czas. Wówczas nie ma wyjścia, musimy sięgnąć po tabletkę, bo nie jesteśmy w stanie w inny sposób sobie z nim poradzić. Zresztą, trzeba przecież jakoś funkcjonować. Okazuje się jednak, że przyczyną bólu głowy może być nawet problem z zębem.

W kilku słowach o bólu głowy

Wyróżnia się różne rodzaje bólu głowy, na przykład ze względu na jego lokalizację, a więc – ból z tyłu głowy, z prawej lub lewej strony, w skroniach, z przodu w okolicach czoła. Biorąc pod uwagę charakter bólu, wymienia się – gromadny ból głowy, migrenowy ból głowy, a także napięciowy ból głowy. Przyczyn bólu głowy jest wiele, a oto i one: brak snu, silne przemęczenie organizmu, głód, napięcie mięśni w wyniku długotrwałego przybierania niewygodnej pozycji czy na przykład emocje. Oczywiście może też świadczyć o chorobach jak – nadciśnienie tętnicze, neuralgia nerwu twarzowego, zapalenie zatok, wady wzroku czy jaskra.
Ból ten czasem świadczy o zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa, czy zatruciu toksyczną substancją. Wskazywać też może na wiele innych jeszcze poważniejszych chorób. Jednak wcale nie musi, bo przyczyną pomogą być po prostu problemy z zębami i to w dodatku problemy, które są całkiem łatwe do rozwiązania. Warto więc dowiedzieć się na ten temat czegoś więcej.

Próchnica a ból głowy

Próchnica w stopniu zaawansowanym może wywoływać infekcje bakteryjne, prowadzić do ukruszeń zęba, złamania, a nawet całościowego rozpadu korony zęba. W ten sposób dochodzi do odsłonięcia nerwów, które w kontakcie z jedzeniem i piciem wywołują ból, który pojawia się w różnych częściach twarzy. Leki oczywiście mogą tu pomóc, ale tylko chwilowo, więc chcąc pozbyć się bólu głowy, konieczna jest wizyta u specjalisty.

Brak zęba, a ból głowy wciąż się utrzymuje

Kiedy usuwamy chory ząb, nienadający się do leczenia, wydaje nam się, że od tej pory wszystko będzie w porządku. Znikną problemy z samym zębem i z bólem głowy, który często im towarzyszył. Tymczasem nawet gdy zęba już nie ma, ból głowy się utrzymuje. Dzieje się to, ponieważ zęby sąsiadujące z ubytkiem nie mają już naturalnego podparcia. W ten sposób dochodzi do ich rozchwiania i wysuwania się z zębodołu. Takie zmiany w jamie ustnej mogą też doprowadzić do zupełnie innego rozłożenia sił. Takie przeciążenia stawu skroniowo-żuchwowego nierzadko powstają nawet na skutek jednego ubytku. Można więc sobie wyobrazić co dzieje się, gdy ubytków jest więcej. Wszystko to, a więc napięcie, przeciążenie i przesunięcie się zębów może wywoływać ból głowy. Chcąc pozbyć się bólu, pozostaje zadbać o swoje uzębienie i w tej sytuacji, jeżeli powodem są ubytki, w odpowiedni sposób je uzupełnić.

Warto zbadać jamę ustną profilaktycznie

Jeżeli ból głowy utrzymuje się przez dłuższy czas, warto profilaktycznie wybrać się do dentysty. Oczywiście osoby, które były w gabinecie całkiem niedawno nie muszą. Teraz dentysta ma narzędzia i metody, dzięki którym może uważnie sprawdzić stan uzębienia i wykryć nawet najmniejsze problemy. Warto też wspomnieć mu o dokuczliwym bólu głowy. Będzie wiedział, z jakiego powodu to badanie wykonuje. Wizyta w gabinecie nie zaszkodzi, a może pomóc. Po co zadręczać się myślami o poważnych chorobach skoro to wcale nie one muszą wywoływać złe samopoczucie. Poza tym wizyta w gabinecie u dentysty to dwie korzyści. O zęby też trzeba dbać.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości gabinetu PrimaDent.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here