Ciśnienie krwi powinno być prawidłowe, bo wtedy czujemy się lepiej, ale i nie stwarzamy dla siebie żadnego zagrożenia. Ciśnienie można podzielić na skurczowe i rozkurczowe. Wiele tematów zostało już poruszanych w tym zagadnieniu, bo naukowcy bardzo często sprzeczają się, co jest ważniejsze czy ciśnienie skurczowe czy rozkurczowe? Wedle badań lepiej żeby prawidłowe było rozkurczowe, ale tutaj też zdania są podzielone.

Prawidłowe ciśnienie rozkurczowe

Jeśli chcemy się badać to trzeba będzie sprawdzić, jakie są przyjęte normy ciśnienia. To też się zmienia z wiekiem, dlatego trzeba wiedzieć jak to dokładnie sprawdzać żeby robić prawidłowe odczyty. Ciśnienie rozkurczowe zawsze jest milejsze niż skurczowe. O ile norma na skurczowego to 140 mm Hg to w przypadku rozkurczowego jest to tylko 90 mm Hg. Jeśli to ciśnienie jest mniejsze to wtedy rozpoczyna się izolowane skurczowe nadciśnienie.

Osoby starsze bardzo często na to cierpiąc oraz te osoby, które mają cukrzycę. Problem w tym, że niższe ciśnienie wcale nie jest lepsze niż wyższe i może powodować różne powikłania narządowe związane z sercem. Może nawet to doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu, a zatem nie to naprawdę coś bardzo poważnego i nie można tego bagatelizować.

Problemy z ciśnieniem ma wiele osób, ale nie wszyscy o tym wiedzą. To, dlatego trzeba to badać, a wtedy przekonamy się, w jakiej sytuacji jesteśmy. Jest wiele leków, które mogą nam pomóc, dlatego nie ma się, o co martwić. Przynajmniej na dzisiaj, bo w porę się do lekarza zgłosili i nie mamy jeszcze zawału serca.

Badanie ciśnienia krwi

ciśnienie rozkurczowe

Trzeba będzie albo udać się do ośrodka zdrowia albo kupić sobie odpowiednie urządzenie. Do ośrodka zdrowia nie zawsze mamy po drodze, ale jeśli jest blisko to można przejść się i sprawdzić jak to wygląda. Jeśli wszystko jest w porządku to nie ma się, czym przejmować, a jeśli pojawiają się jakieś problemy to warto od razu zapisać się do lekarza, a on będzie wiedział, co dalej ma robić. Miliony Polaków zażywają leki na nadciśnienie, bo mają zbyt wysokie.

Niektóre osoby nie biorąc leków albo nie zażywać ich jak trzeba doprowadzają się do poważnych problemów. Można powiedzieć, że wiele osób ma spore szczęście, że jeszcze żyje, ale nic to ich nie uczy i nadal nie dbają o siebie i swoje zdrowie. W pewnym momencie limit szczęścia się wyczerpie. Jakby nie patrzeć nie bez powodu sto tysięcy osób rocznie umiera na zawał serca. W większości to osoby, które w ogóle o siebie nie dbały i na nic nie zważały, bo myślały, że ten problem ich w ogóle nie dotyczy. Okazuje się, że jednak dotyczył, ale już jest za późno na wyciąganie wniosków.

Jeśli chcemy kupić ciśnieniomierz to można to zrobić za niewielkie pieniądze. Warto takie urządzenie mieć w domu, bo wtedy w razie potrzeby można będzie szybko zmierzyć sobie ciśnienie i będziemy wiedzieć, co się z nami dzieje. Można kupić model na nadgarstek albo taki, który zakłada się na przedramię. Ważne żeby mieć urządzenie i żeby wiedzieć jak z niego korzystać, a wtedy będziemy o wiele bardziej bezpieczni.

Nigdy nie wiemy, kiedy problemy z ciśnieniem się u nas mogą pojawić, dlatego byłoby dobrze, chociaż raz na tydzień wyjąć urządzenie i sprawdzić, co się z naszym organizmem dzieje. Nie są to w stu procentach dokładne urządzenia, ale jeśli taki ciśnieniomierz pokazuje, że jest coś źle to trzeba natychmiast zgłosić się do lekarza, który będzie wiedział jak ma nam pomóc.

ciśnieniomierz

Nie leczymy się na ciśnienie

Leki są dostępne dla każdego, kto tylko chce, dlatego warto się zastanowić, kto może nam pomóc z lekarzy, do których chodzimy. Ciśnienie rozkurczowe jest bardzo ważne, dlatego nie można jego wartości bagatelizować. Nie można też walać ciągle na niepogodę albo na inne czynniki, które miałby nam to ciśnienie obniżać albo podwyższać. Trzeba zgłosić się z tym problemem do lekarza, a wtedy dowiemy się, co nam dolega i będzie przyjęta strategia odnośnie naszego leczenia.

Można znaleźć leki, które podnoszą ciśnienie jak i je obniżają, dlatego lekarz będzie wiedział jak ma nam pomóc żebyśmy byli zadowoleni. W ten sposób odsuwamy od siebie ryzyko wystąpienia zawału serca albo nawet nagłego zgonu i to powinno być dla nas motywacją, którą trzeba wziąć pod uwagę.

Wtedy będziemy o wiele bardziej bezpieczni i będziemy żyć dłużej w pełnym zdrowiu. Problemy z ciśnieniem mogą zdarzyć się nie tylko osobom starszym, ale również młodym, dlatego trzeba dbać o siebie i badać ciśnienie, a wtedy będziemy na bieżąco wiedzieli, co się z nami dzieje złego, a może to tylko fałszywy alarm?

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBadanie serca
Następny artykułNiskie ciśnienie krwi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here