Dla wielu marynarzy, podatki marynarskie to kwestia mocno sporna. W szczególności mowa tutaj o osobach, które pracują dla firm z siedzibą w innych państwach, a z kolei ich stałe miejsce zamieszkania jest w Polsce. Temat ten jest dość trudny, ponieważ rozliczanie podatków marynarzy jest uzależnione w głównej mierze od tego, gdzie znajduje się zarząd zagranicznych armatorów oraz jak zapisane jest w umowach pomiędzy państwami. Warto więc, aby być pewnym odpowiedniego rozliczania, skorzystać z pomocy radcy prawnego: https://radcaprawny-trojmiasto.pl/podatki-marynarskie/.

Pomoc radcy prawnego a podatki dla marynarzy

Chcąc wiedzieć, czy zawarty kontrakt z armatorem oraz międzynarodowe przepisy o podwójnym rozliczaniu dochodu określają ów kwestię w sposób jasny, warto skorzystać z pomocy prawnej. Radca prawny jest w stanie przeprowadzić analizę prawną kontraktów między innymi w kwestii obowiązków związanych właśnie z podatkami oraz reprezentuje on marynarzy w postępowaniach przed urzędami skarbowymi, organami rentowymi, a także sądami administracyjnymi. Ponadto – kancelaria prawna dokonuje rocznych rozliczeń podatkowych oraz występuje z wnioskami dotyczącymi wydania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego

Marynarze podatki – podatek za pracę marynarzy w praktyce

Kwestia podatków za pracę marynarzy jest uzależniona – jak już wcześniej wspomniano – od umów pomiędzy dwoma państwami. Jeśli więc marynarz mieszka na stałe w Polsce, ale pracuje dla firmy hiszpańskiej, powinien sięgnąć po przepisy prawne, w tym po umowę polsko-hiszpańską z 1979 r. Zgodnie więc z nią, a dokładniej rzecz biorąc – art. 15 ust. 3, wynagrodzenie najemnej na podkładzie statku morskiego w transporcie międzynarodowym podlega opodatkowaniu w obu krajach – tam, gdzie osiągany jest dochód, a także w państwie rezydencyjnym, czyli tam, gdzie dana osoba jest zobowiązana rozliczać się z powodu posiadania stałego miejsca zamieszkania. Mimo to, w takim wypadku warto stosować metodę unikania podwójnego opodatkowania, o ile przewidziane jest wyłączenie z progresją.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here