Metody naturalne mogą być dobrym sposobem na eliminację kaszlu, ale nie pomogą na każdy jego rodzaj. Sprawdź, kiedy naprawdę warto je stosować.

Zwalczanie kaszlu nie zawsze ma sens. To naturalna reakcja obronna organizmu i nie musi oznaczać choroby, ponieważ najczęściej to mechanizm, który oczyszcza nasz układ oddechowy. Bywa odpowiedzią organizmu na dostanie się do środka drobnego ciała obcego, zanieczyszczeń, a nawet ostrych przypraw. Jeśli to właśnie są przyczyny pojawienia się odruchu odkasływania, przypadłość mija bardzo szybko. Co jednak zrobić, jeśli kaszel u dzieci nie chce szybko przejść?

Kaszel u dzieci – kiedy do lekarza?

Niemowlaka zawsze najlepiej pokazać pediatrze, bo u najmłodszych dzieci stan zdrowia może się szybko pogarszać i jest spore ryzyko powikłań. Jeśli kaszle kilkulatek, ale jest w dobrej formie i nie ma innych niepokojących objawów, takich jak wysoka gorączka czy grożące odwodnieniem wymioty, z wizytą można wstrzymać się 2–3 dni. Warto jednak wypróbować proste metody zwalczania kaszlu, bo to objaw niezwykle uciążliwy. Gdy po kilku dniach dolegliwości nie ustępują, należy wybrać się do pediatry i jemu zostawić dobór optymalnego leczenia.

Zwalczanie kaszlu od kuchni

Wiele produktów spożywczych wykazuje właściwości wykrztuśne i pomaga złagodzić ból gardła. Pomysł może nie spodobać się dziecku, ale dobrym domowym sposobem na kaszel jest wykorzystanie mocy białych warzyw: czosnku i cebuli. Nie tylko go łagodzą, lecz także działają też przeciwwirusowo i mogą zatrzymać rozwijającą się infekcję.

Najlepiej zrobić domowy syrop z cebuli lub dodać to warzywo do krzepiącego rosołu. Jeśli myślisz o przemyceniu czosnku do posiłków malucha, pamiętaj o tym, że u najmłodszych dzieci może wywołać podrażnienie układu pokarmowego i część lekarzy zaleca rezygnację z niego w pierwszych latach życia lub podawanie go w bardzo małych ilościach.

Są spore szanse, że twojemu dziecku bardziej spodoba się zwalczanie kaszlu za pomocą miodu. Smaczny, słodki i krzepiący – może być bardzo pomocny w leczeniu kaszlu u dzieci. Miód, dzięki zawartości galanginy hamuje rozmnażanie się wirusów. Za sojusznika w walce z przeziębieniem uchodzi głównie miód spadziowy i lipowy.

Pamiętaj, że wszystko, co może podrażnić gardło, nasila kaszel. W czasie infekcji trzeba więc unikać dań ciężkostrawnych, ostrych przypraw i zbyt zimnych bądź gorących napojów.

Na kaszel u dzieci – nawilżenie

Nawilżone gardło lepiej znosi kaszel i jest mniej podatne na infekcje. Dziecko powinno więc sporo pić, najlepiej wodę niegazowaną i łagodne herbatki. Pomoże również nawilżanie powietrza z pomocą specjalnego urządzenia (dbaj o jego czystość i wymieniaj filtr, by nie skolonizowały go grzyby) bądź wilgotnych ręczników rozwieszonych na kaloryferze. Aby mieć pewność, że powietrze jest świeże, pomieszczenia należy wietrzyć co kilka godzin (chyba że istnieje zagrożenie smogowe – wówczas lepiej z tego zrezygnować).

Zwalczanie kaszlu – jaki syrop wybrać?

Poza domowymi sposobami u dzieci warto stosować również syrop na kaszel. Przed zakupem dobrze jest sprawdzić skład, by mieć pewność, że lek zadziała szybko i skutecznie.

Jednym z pożądanych składników jest wyciąg z prawoślazu lekarskiego, który powleka drogi oddechowe warstwą ochronną. Ma też właściwości nawilżające i ułatwia odkrztuszanie.

Warto sprawdzić Apicold 1+ syrop z korzenia prawoślazu lekarskiego z dodatkiem miodu, który zawiera także standaryzowany propolis wspierający pracę układu odpornościowego. Syrop jest bezpieczny dla dzieci po skończeniu 1. roku życia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here