Zmętnienie soczewki oka to schorzenie występujące przeważnie u ludzi starszych. Nie są oni jednak jedyną grupą ryzyka, w której zaćma (bo tak inaczej nazywane jest to zwyrodnienie) może się pojawić. Na powstanie zaćmy wpływ ma wiele czynników, takich jak uwarunkowania genetyczne, przebyte choroby czy też inne wady wzroku. Poznajmy przyczyny, przebieg oraz sposoby leczenia tej kłopotliwej, uprzykrzającej życie dolegliwości.

Zmętnienie soczewki oka — przyczyny

Zaćma najczęściej spowodowana jest zaawansowanym wiekiem i związanymi z tym zmianami w metabolizmie. Jest to tak zwana zaćma starcza, jedno z najczęściej spotykanych zaburzeń wzroku, z którym pacjenci zgłaszają się do lekarzy okulistów. Nieleczona zaćma może prowadzić do znacznego ograniczenia widzenia, a nawet do całkowitej utraty wzroku.

Drugim rodzajem zmętnienia soczewki oka jest zaćma wrodzona, której przyczyny mogą mieć rozmaity charakter, np. genetyczny lub metaboliczny. Na powstanie tego rodzaju zaćmy, wpływ może mieć np. narażenie płodu na działanie niektórych leków przyjmowanych przez kobietę w ciąży.

Trzecim rodzajem tego schorzenia jest zaćma wikłająca, powstająca w wyniku innych zaburzeń wzroku lub chorób, takich jak cukrzyca, stany zapalne czy też jaskra. Dotyka ona osoby w każdym wieku i wymaga leczenia operacyjnego. Dowiedz się więcej na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/zwyrodnienie-plamki-zoltej

Zaćma — na jakie objawy należy zwrócić uwagę

Jeżeli nasze oczy zaczynają męczyć się szybciej niż zwykle, mamy problemy z doborem odpowiednich okularów lub przymglone widzenie, to może okazać się, iż w naszych oczach zaczęło rozwijać się zmętnienie soczewki oka. Gdy zaobserwujemy tego rodzaju objawy u siebie lub kogoś bliskiego w naszym otoczeniu, konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza okulisty. Badanie w kierunku zaćmy jest szybkie i bezbolesne, pomoże ono specjaliście określić rodzaj schorzenia oraz stopień jego zaawansowania. Wskaże on także najlepsze metody leczenia.

Leczenie zmętnienia soczewki oka

W wypadku zaćmy wrodzonej oraz wikłającej jedyną skuteczną metodą leczenia jest zabieg operacyjny polegający na usunięciu zwyrodniałej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną. Stosowane są zarówno soczewki jednoogniskowe, dwuogniskowe, jak i trzyogniskowe.

W wypadku zaćmy starczej możliwe jest leczenie farmakologiczne z zastosowaniem leków przeciwkataraktowych. Jednak w przypadkach, w których zmętnieje cała soczewka, konieczna jest operacja usunięcia zaćmy. Po tym zabiegu pacjent ma do wyboru noszenie silnych szkieł okularowych lub nowoczesnych i wygodnych soczewek kontaktowych, których bogaty wybór odnajdziemy na stronie Acuvue.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here