Dieta ketogeniczna, czyli tak zwana keto dieta to sposób odżywiania, w którym spożywa się głównie mięso, jaja, nabiał i czasami również produkty roślinne o dużej zawartości tłuszczu.

W większości popularnych diet podstawowym źródłem energii są węglowodany złożone. Organizm rozkłada je na cukry proste, aż do glukozy. W procesie glikolizy z glukozy uzyskiwane jest ATP, czyli główny nośnik energii.

W diecie ketogenicznej głównym źródłem energii są tłuszcze, przeważnie tłuszcze nasycone pochodzące z produktów odzwierzęcych i w mniejszej ilości tłuszcze nienasycone pochodzenia roślinnego. Energia jest pozyskiwana z tłuszczy w procesie beta oksydacji oraz z ciał ketogenicznych, takich jak na przykład acetooctan lub betahydroksymaślan. Substancje te włączają się do różnych szlaków metabolicznych organizmu na drodze których również powstaje ATP.

Co to jest ketoza?

Ketoza to właśnie stan w którym mamy we krwi odpowiednio dużą ilość ciał ketonowych, aby pozyskiwać z nich energię.

Dieta ketogeniczna zyskała w ostatnim czasie ogromną popularność i dużą liczbę zwolenników. Za jej zalety uważa się prostotę przyrządzania posiłków, smak produktów na których bazuje, brak uczucia głodu, możliwość szybkiej redukcji tkanki tłuszczowe. Na początku diety ketogenicznej występuje również doskonały humor i świetne samopoczucie. Jest również zalecana w wielu chorobach, a jej rolę szczególnie podkreśla się w leczeniu autyzmu.

Nie brakuje również przeciwników diety ketogenicznej. Liczba osób krytykujących ten sposób odżywiania jest wcale nie mniejsza od fanów „keto”. Diety tej bardzo nienawidzą weganie, wegetarianie, ponieważ bazuje ona na mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego. Również ekolodzy wypowiadają się o niej negatywnie, ponieważ uważają że produkcja mięsa przyczynia się do efektu cieplarnianego. W środowisku medycznym pojawiają się głosy mówiące o negatywnych skutkach dla zdrowia płynących z jej stosowania. Taki sposób odżywiania może przyczynić się do szybkiego wzrostu cholesterolu całkowitego i cholesterolu we frakcji LDL. Prowadzi to do rozwoju miażdżycy i wczesnego występowania chorób sercowo – naczyniowych, które skutkują zawałami serca, udarami i innymi groźnymi incydentami.

Dieta ketogeniczna to dość świeży temat, chociaż jakby się głębiej zastanowić to na przykład Eskimosi stosują od dawna i co więcej słabo tolerują dietę z większą zawartością węglowodanów.

Dieta ketogeniczna jest dość specyficzna i z pewnością nie jest odpowiednia dla wszystkich. Ma dużo zalet ale również wiele wad.

Źródła:

products-bank.com
www.vitalogy.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here