Serce jest zdecydowanie najważniejszym narządem w ciele każdego człowieka. Mimo że wszyscy o tym wiedzą, nie wszyscy o nie prawidłowo dbają – zazwyczaj sądzimy przecież, że nam akurat nic się nie stanie, dlatego kompletnie nie przejmujemy się nawet niepokojącymi objawami naszego ciała. Jeśli ty postępujesz dokładnie tak samo, być może już nabawiłeś się pewnych problemów zdrowotnych, które wciąż bagatelizujesz i próbujesz wyprzeć ze swojej głowy, aby tylko o nich nie myśleć.

Będą one jednak bezustannie powracać. Póki się nimi nie zajmiesz, twój stan może się tylko pogarszać, co ostatecznie doprowadzi cię do załamania lub całkowitej utraty zdrowia. Jeżeli tego nie chcesz i zamierzasz pożyć jeszcze trochę dłużej, zadbaj po prostu o swoje serce. Skoro bowiem masz z nim pewne problemy, może się okazać, że cierpisz na dodatkowe skurcze serca, które są tak nietypową dolegliwością, że nie dają praktycznie żadnych wyraźniejszych i mocniej widocznych objawów.

Jeżeli jednak zmagasz się z nimi od jakiegoś już czasu, możesz odczuwać pewien dyskomfort w klatce piersiowej lub często się dusić podczas kaszlu albo intensywniejszego wysiłku fizycznego. Być może nawet zdarzyło ci się stracić ostatnio kilkukrotnie przytomność, ale kompletnie się tym nie przejąłeś, uznając to za objaw przemęczenia i braku snu. Dzięki prostej metodzie możesz jednak szybko rozpoznać rodzaj i stan swojej przypadłości. Koniecznie ją sprawdź, jeśli tylko zależy ci na twoim życiu.

Twoje serce może wykonywać wszystkie powierzone mu zadania dzięki układowi bodźcowo-przewodzącemu – jeśli w nim dzieje się coś niepokojącego, automatycznie wpływa to negatywnie na stan samego serca. Zazwyczaj praca takiego układu jest umiarkowana i liniowa. Gdy jednak coś zaczyna w nim przyspieszać, zaburza to rytm całego serca, które wtedy musi coraz szybciej pracować i zaczyna częściej się kurczyć.

dodatkowe skurcze serca

W takich momentach mogą występować u ciebie wyraźne i odczuwalne skurcze. Jeśli są silne, najprawdopodobniej sam je wyczujesz, ale czasem możesz je zupełnie przeoczyć bądź zbagatelizować. Najlepiej sprawdź zatem swój stan z pomocą właściwych badań. Koniecznie skorzystaj z diagnostyki EKG, czyli elektrokardiografii, dzięki której będziesz mógł zapoznać się ze swoim ogólnym rytmem serca.

Lekarz prowadzący odczyta wynik badania i sprawdzi, czy nie doszło w twoim sercu do pewnych zaburzeń i czy układ bodźcowo-przewodzący funkcjonuje tak jak powinien. Badanie EKG pozwala na szybkie ustalenie przebiegu choroby i prędki wybór właściwego leczenia. Jeśli tylko uda ci się uzyskać na nie skierowanie, koniecznie z niego skorzystaj i zrób to jak najszybciej – chodzi tu przecież o twoje zdrowie i życie.

Jakie mogą być natomiast przyczyny opisywanej przypadłości? Dlaczego w ogóle na nią cierpisz i co powinieneś zrobić, jakie zmiany wprowadzić do swojego życia, aby w przyszłości móc jej uniknąć? Otóż dodatkowe skurcze serca najczęściej tworzone są już w przedsionkach i komorach. Wbrew pozorom, nawet jeśli nigdy wcześniej o czymś takim w ogóle nie słyszałeś, są one często występującą dolegliwością, na którą choruje mnóstwo ludzi na całym świecie.

Przyczyny powstawania dodatkowych skurczów serca bywają skrajnie różne

serce

Niektórzy łączą je z wiekiem i mówią o tym, że tylko ludzie starsi mogą na nie cierpieć, ale jednak nawet u młodych pacjentów diagnozuje się czasem tę chorobę, choć oczywiście dzieje się to znacznie rzadziej. Zawsze musisz na siebie uważać. Nawet jeśli masz dopiero dwadzieścia kilka lat, czujesz się młody duchem, jesteś wulkanem energii i uważasz, że nigdy w życiu na nic nie zachorujesz, twoje serce z powodu nadmiaru wysiłku i pracy może nagle negatywnie cię zaskoczyć, wywołując te dodatkowe skurcze.

Często też są one skutkiem zbyt dużego stresu. Mogą również wynikać ze stosowania pewnych środków farmakologicznych bądź korzystania z różnych używek. Czasem dodatkowe skurcze serca pojawiają się też wyłącznie po konkretnych sytuacjach – np. po większym wysiłku fizycznym lub zjedzeniu bardziej obfitego i wysokokalorycznego posiłku. Niezależnie jednak od ich przyczyny koniecznie musisz coś z nimi zrobić.

W pierwszej kolejności postaraj się wyeliminować ze swojego życia wszystkie te czynniki, które mogą mieć jakikolwiek wpływ na tworzenie się dodatkowych skurczów. Unikaj stresu, zadbaj o swoją dietę i usuń z niej tłuste i obfite potrawy, dbaj o swoją psychikę i zrezygnuj z forsownych i wymęczających treningów. Przez pewien czas nie stosuj również żadnych używek. Potem sprawdź, czy takie zmiany wpłynęły jakkolwiek na twoje serce.

[Głosów:8    Średnia:1.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here