COVID-19 stał się znakiem rozpoznawczym 2020 roku na całym świecie. Epidemia opanowała mnóstwo krajów na całej kuli ziemskiej. W związku z chorobą zmarło wiele osób, które mimo wprowadzanych przez rządy restrykcji nie uchroniły się przed zakażeniem. Test na koronawirusa pozwala przede wszystkim sprawdzić, jak szybko się on rozprzestrzenia, i jakie obszary są najbardziej zagrożone. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są rodzaje testów oraz, kiedy i gdzie powinno się je wykonywać.

Kiedy wykonać test na koronawirusa?

Należy zacząć od tego, że COVID-19 objawowo przypomina grypę lub przeziębienie, z którymi często jest mylony. W związku z tym pierwsze przesłanki, które powinny skłonić nas to przeprowadzenia testu to:

  • wysoka gorączka
  • suchy kaszel
  • duszności
  • utrata węchu i smaku

Ponadto testom na koronawirusa powinny poddać się również osoby, które mogły być narażone na kontakt z nosicielami choroby.

Rodzaje testów na SARS-CoV-2

Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje testów, które pozwalają na obecność wirusa. Pierwszym jest test, który pozwala na wykrycie wirusa w ciele osoby badanej, w czasie rzeczywistym. Całe badanie polega na pobraniu wymazu z nosa oraz gardła. Na ich podstawie można wykryć obecność wirusa w organizmie. Na wynik takiego testu czeka się zazwyczaj do 24 godzin. Są to testy: RT-PCR, antygenowe, PCR (RT-LAMB).

Na rynku dostępne są również testy, które pozwalają na wykrycie w organizmie badanej osoby przeciwciał, po kontakcie z patogenem. Niestety wyniki tego testu na koronawirusa są wiarygodne dopiero po upływie 2-3 tygodni od prawdopodobnego zakażenia. W tym wypadku wyróżnią się testy na przeciwciała: IgG, IgM oraz IgG/IgM. W tym przypadku pobierana jest krew, nie wydzielina z gardła i nosa.

Gdzie wykonać test na koronawirusa?

Należy zacząć od tego, że testy na COVID-19 można przeprowadzić różnych miejscach, nawet we własnym domu. Jeżeli chcemy zrobić test na NFZ, musimy mieć skierowanie od:

  • lekarza podstawowej opieki medycznej
  • lekarza nocnej i świątecznej opieki medycznej
  • lekarza hospicjum
  • lekarza zakładów opiekuńczo-leczniczych

Po otrzymaniu takiego skierowania należy udać się do najbliższego laboratorium COVID-19, w którym pobierane są wymazy. Na stronie Ministerstwa Zdrowia można znaleźć listę takich placówek, których każdego dnia jest coraz więcej. Należy pamiętać o tym, by najpierw umówić się telefonicznie i przestrzegać wszystkich wskazań. Najlepiej, by udać się na miejsce własnym samochodem.

Na rynku dostępne  są również odpłatne testy na koronawirusa oferowane przez firmy komercyjne. Ich wykonanie jest jednak odpłatne. Koszt wynosi zazwyczaj kilkaset złotych. W celu przeprowadzeniu takiego  testu należy udać się do określonego punktu pobrań. Niektóre firmy oferują jednak dużo wygodniejszą formę – test można wykonać w domu. W tym celu wystarczy umówić się telefonicznie na wizytę osoby, która przyjedzie pobrać wymaz pod wskazany przez nas adres. Później trzeba jedynie poczekać na wynik, który może być przekazany mailowo lub telefonicznie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here