Otyłość to groźna choroba XXI wieku. Dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Przyczynami są głównie nieodpowiednia dieta i brak ruchu. Czasem otyłość jest tak zaawansowana, że do jej leczenia konieczna jest operacja bariatryczna lub zabieg założenia balonu żołądkowego. Na czym on polega i jakie daje efekty? Zapraszamy do lektury!

Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/leczenie-otylosci-balon-zoladkowy/

Jak zakłada się balon żołądkowy?

Zabieg ten jest prosty do przeprowadzenia. Nie wymaga żadnych cięć operacyjnych ani poważnych ingerencji w organizm. Balon wprowadzany jest do żołądka za pomocą gastroskopu. Następnie za pomocą cewnika, napełniany jest płynem do objętości od 400 do 700 ml. Takie wypełnienie powoduje zajęcie znacznej części żołądka i ograniczenie jego maksymalnej objętości. Nie ma obaw o to, czy balon przemieści się poza żołądek – tak duża objętość mu na to nie pozwoli. Sam zabieg trwa maksymalnie pół godziny, a pacjent pozostaje w szpitalu pod obserwacją na minimum dobę. Balon może znajdować się w żołądku maksymalnie 6 miesięcy. Jego usunięcie powoduje jednak często, że pacjent wraca do dawnych zwyczajów żywieniowych i nie wygrywa w walce z otyłością.

Jakie są efekty założenia balonu żołądkowego?

Efekty da się zauważyć bardzo szybko. Dzięki zmniejszeniu objętości żołądka, pacjent znacznie szybciej odczuwa, że jest syty i nie ma potrzeby zwiększać porcji posiłków. Po zjedzeniu zbyt dużej porcji mogą pojawić się wymioty i nudności. Jeśli chory zaangażuje się w przestrzeganie diety i prowadzenie zdrowego trybu życia, ma szansę na utratę około 35 procent zbędnych kilogramów. Jest to o wiele mniej niż przy operacjach bariatrycznych.

Problem w tym zabiegu stanowi fakt, że z balonem można żyć maksymalnie 6 miesięcy. Po jego usunięciu objętość żołądka wraca do poprzednich rozmiarów, a to często powoduje ponowne przybieranie na wadze. Osobom o silnych charakterach metoda ta pomaga jednak zmniejszyć zapotrzebowanie na kalorie i wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe.

Założenie balonu żołądkowego nie jest wskazane u osób, które przeszły operacje gastryczne, cierpią na choroby nowotworowe, bulimię, anoreksję, zaburzenia umysłowe i poznawcze, uzależnienie od alkoholu i narkotyków, poważne choroby wątroby. Zabiegu takiego nie wykonuje się też oczywiście u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Zobacz też: http://ortho-med.pl/rekawowa-resekcja-zoladka-jako-chirurgiczna-metoda-leczenia-otylosci/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here