Rezonans magnetyczny jest jednym z najczęściej wykorzystywanych badań w diagnostyce schorzeń kręgosłupa, na jakie jesteśmy współcześnie narażeni na skutek siedzącego trybu życia. To nieinwazyjna i bezbolesna metoda diagnostyki obrazowej, która pozwala na wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym i gdzie można je wykonać?

Na czym polega rezonans magnetyczny?

W badaniu rezonansem magnetycznym wykorzystuje się pole magnetyczne, które doprowadza do ułożenia się względem niego równolegle atomów ludzkiego ciała. Docierające w tym samym czasie do organizmu fale radiowe odbijają się od tkanek, a następnie wracają do aparatu i komputera przedstawiającego je graficznie na ekranie.

Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym?

Przed wykonywaniem badania rezonansem magnetycznym warto przynajmniej na 8 godzin powstrzymać się od jedzenia i nie nakładać na siebie ubrań z metalowymi detalami, biżuterii lub innych przedmiotów wykonanych z metalu, który może zakłócać obrazowanie. Na czas badania pacjenci proszeni są więc o pozostawienie poza gabinetem telefonów komórkowych, pasków, okularów czy kart z paskami magnetycznymi. Do samego badania niekonieczne jest rozbieranie się, warto natomiast założyć nieco lżejsze, przewiewne i wygodne ubranie, które pozwoli pozostawać bez problemu w bezruchu, aby nie zafałszować powstającego obrazowania. W czasie MRI trwającego na ogół od 15 do 30 minut nieco dokuczliwy może być dla niektórych pacjentów hałas dobiegający z aparatu, którego natężenie porównywane jest do wirującej pralki. Aby go wygłuszyć, pracownicy mogą zaproponować pacjentom specjalne słuchawki lub zatyczki do uszu. W przypadku małych dzieci lub osób, które mają objawy klaustrofobii, konieczne może okazać się również podanie środka uspokajającego, który umożliwi komfortowe dla nich przeprowadzenie całego badania.

Gdzie można wykonać badanie rezonansem magnetycznym?

Nowoczesna diagnostyka obrazowa (jak tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny) wykonywane są w placówkach LUX MED Diagnostyka na terenie całego kraju, w tym w Warszawie. Za ich wykonaniem w placówkach LUX MED przemawiają takie atuty, jak wysoka jakość badań, które przeprowadza się dzięki temu jednorazowo, szybkie terminy zarówno prywatnie, jak i na NFZ – zaledwie w kilka dni od otrzymania skierowania na MRI lub tomografię, a także możliwość odbioru wyników online. Portal Pacjenta zapewnia wygodę obsługi i oszczędza czas, który poświęcalibyśmy na ponowną wizytę w placówce.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here