W Polsce nie możemy cieszyć się zbyt dużą ilością słonecznych dni. Najwięcej możemy spotkać ich latem, a niekiedy również wiosną i jesienią. Jednak zawsze powinniśmy wiedzieć, że promieniowanie słoneczne ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Warto więc czerpać z tych ostatnich oraz jednocześnie ochraniać się przed tymi pierwszymi. Dbać o swoje bezpieczeństwo można na wiele sposobów. Sprawdź najpopularniejsze metody ochrony przed promieniowaniem UV.

Jakie są najpopularniejsze metody ochrony przed promieniowaniem UV?

Istnieje wiele sprawdzonych sposobów, które pozwalają ochronić się przed promieniowaniem UV. Warto korzystać z nich i dbać o swoje zdrowie. Do najczęściej wykorzystywanych metod ochronnych należą:

  • Schronienie się w cieniu, w godzinach, w których promienie słoneczne są najsilniejsze. To przede wszystkim godziny pomiędzy 11 a 15. Unikanie słońca to najprostsza i najbardziej skuteczna forma ochrony przed słońcem, jednak jak wiadomo, niekiedy bardzo trudno jest ją zrealizować w praktyce. A więc w najbardziej upalne dni warto zostać w domu, albo schować się w cieniu w przydomowym ogrodzie. W ramach możliwości wszystkie niezbędne sprawy należy natomiast załatwić z samego rana lub popołudniu, gdy promienie słoneczne nie są już tak silne jak w południe.

  • Prawidłowa dieta oraz nawadnianie organizmu dużą ilością wody oraz płynów. W skład przeciwsłonecznej diety powinny wejść następujące produkty spożywcze: granat, szpinak, orzechy ziemne, jajka, ogórki, pomidory, mleko sojowe, tofu, brokuły, ryby, jagody oraz marchewka. Działanie tych produktów przejawia się między innymi w następujący sposób: zwalczają czynniki wywołujące raka skóry, spowalniają procesu starzenia się skóry, zapobiegają zmarszczkom, zmniejszają przebarwienia, przedłużają trwałość naturalnej opalenizny, pomagają walczyć z wolnymi rodnikami, tworzą naturalną barierę odgradzającą skórę od szkodliwego promieniowania UV.

  • Niezbędne jest ponadto zakładanie odpowiedniego ubioru. Elementy garderoby, które zakładamy latem, muszą być wykonane z lekkiego oraz przewiewnego materiału. Dzięki temu nie będzie nam w nich zbyt gorąco, a nasza skóra będzie ukryta przed bezpośrednim działaniem słońca. Na szczególna uwagę zasługują w tym zakresie zaawansowane technologicznie rozwiązania jakim są ubrania UV. Tego typu elementy garderoby wykonywane są z nowoczesnego materiału, który blokuje przepływ szkodliwego promieniowania. Taka odzież jest ogólnodostępna w sklepach, dostępne są sukienki, koszulki z filtrem uv, czapki, okulary przeciwsłonecznych oraz wiele innych ubrań dla dzieci oraz dorosłych.

  • Przed okresem wakacyjnym obowiązkowo należy zaopatrzyć się w zestaw kosmetyków przeciwsłonecznych. Takie preparaty ochronne to na przykład: balsamy, kremy, olejki oraz spraye. Są one dostępne w aptekach oraz drogeriach. Przed wyjściem na słońce należy nanieść je na całe ciało, a w ciągu dnia kilkukrotnie nakładać nową warstwę preparatu.

Brak ochrony przed promieniowaniem – jakie może mieć skutki?

Jeśli zbyt dużo czasu przebywa się na słońcu, a przy tym nie stosuje się odpowiednich zabezpieczeń przed promieniowaniem UV, należy liczyć się z przykrymi konsekwencjami. Przede wszystkim może dojść do odwodnienia organizmu, jak również do pojawienia się bólów i zawrotów głowy oraz ogólnego osłabienia. Może dojść także do przegrzania organizmu, wystąpienia udaru słonecznego, powstawania zmarszczek, przebarwień, poparzeń, czy też reakcji alergicznych na skórze – wysypki lub zaczerwienienia, a w skrajnych przypadkach nawet do wystąpienia czerniaka, czyli nowotworu skóry.

Czy słońce wpływa korzystnie na nasze zdrowie?

Słońce jest niezwykle ważne dla każdego człowieka. Przede wszystkim sprawia, że mamy więcej energii i chęci do działania. Ważne jest także to, że sprzyjające warunki atmosferyczne poprawiają nasz humor oraz sprawiają, że mamy więcej chęci do życia. Jednak słońce jest także głównym naturalnym źródłem witaminy D, dzięki czemu nie trzeba już suplementować tego składnika. Rozważne przebywanie na słońcu jest więc bardzo ważne, ponieważ niedobory tej witaminy mogą mieć przykre konsekwencje dla zdrowia. Brak odpowiedniej ilości witaminy D w organizmie może wywołać na przykład następujące schorzenia: osteoporoza, nadciśnienie tętnicze, astma, cukrzyca, niewydolność serca, a także ogólne osłabienie funkcjonowania układu odpornościowego.

Podsumowanie

Zaprezentowane powyżej wyliczenie prezentuje najpopularniejsze formy ochrony przez negatywnymi skutkami opalania oraz zbyt długiego przebywania na słońcu. Warto zapamiętać je i wykorzystywać w praktyce. Dzięki temu będzie można cieszyć się ze słonecznych kąpieli, jednocześnie nie narażając swojego zdrowia na niebezpieczeństwo. Do ochrony przeciwsłonecznej można wykorzystywać jeden ze wskazanych sposobów, jak również łączyć ze sobą wybrane opcje. Jest to dobre rozwiązanie, które pozwala wzmocnić ochronę. Najważniejsze jest jednak uświadomienie sobie, że kluczem do bezpiecznego korzystania ze słońca jest umiar. Rozwaga w tym zakresie jest niezwykle ważna.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here