Popularność olejków naturalnych znana jest już od tysiącleci. Niegdyś to właśnie medycyna alternatywna była jedyną formą utrzymywania dobrej formy zdrowia. Od zawsze olejki eteryczne stanowią także podstawę pielęgnacji naszego ciała. Dzisiaj zauważa się wzmożony powrót do naturalnych sposobów leczenia oraz upiększania, a olejki eteryczne stanowią ich solidny fundament. Warto jednak wiedzieć, które olejki wybrać w ramach konkretnych kuracji i jak je właściwie stosować.

Co ciekawe, chociaż olejki naturalne są nieinwazyjne i w pełni bezpieczne dla ludzkiego organizmu, to jednak niektóre mogą uczulać, wywoływać podrażnienia, a nawet poparzenia. To dlatego przed pierwszym zastosowaniem należy zawsze wykonać próbę na niewielkim fragmencie ciała. Pamiętajmy również, że niektóre olejki eteryczne nie nadają się do stosowania dla dzieci, używania bez uprzedniego rozcieńczenia oraz do spożywania. Przed pierwszym zastosowaniem trzeba dokładnie przeczytać informacje podawane przez producenta.

Wykorzystanie olejków eterycznych

Każdy z olejków ma charakterystyczne właściwości. Niektóre dobrze działają na choroby górnych dróg oddechowych, inne są przeciwzapalne, łagodzą zmiany trądzikowe, nawilżają, odprężają, niwelują stres, zwalczają insekty, są świetnym odświeżaczem powietrza albo środkiem dezynfekującym. W zależności od indywidualnych potrzeb, wybrane olejki spełnią swoje zadanie. Dla wzmocnienia efektów działania dobrym sposobem jest łączenie ich w rozmaite kompozycje.

Najczęściej olejki eteryczne stosuje się do kąpieli – wystarczy kilka kropli wlanych do gorącej wody, by oddać się upiększającej, relaksacyjnej kąpieli. W tym celu świetnie sprawdzają się olejki cytrusowe, które dodatkowo działają antycellulitowo, łagodzą rozstępy i zwiększają elastyczność skóry.

Olejki zalecane są również do zabiegów, takich jak aromaterapia. Wystarczy kominek do aromaterapii lub wspomniana już kąpiel w gorącej wodzie. Olejki dodaje się też do świec zapachowych. Zapach niektórych uspokaja, koi nerwy, relaksuje albo dla odmiany pobudza, dodaje energii. Aromaterapia może zwalczać też ból głowy, nawet ten migrenowy. Nie ma też wątpliwości, że w zależności od wybranych olejków, niektóre z nich mają piękną woń, inne odświeżają pomieszczenie albo odstraszają komary.

Olejki mogą być stosowane jako składnik serum, balsamów, kremów do pielęgnacji skóry twarzy. Są odżywką dla ciała, włosów i paznokci. Zwalczają problemy skórne, nawilżają, ujędrniają, zmniejszają zmarszczki, przebarwienia, stany zapalne, przyśpieszają gojenie się ran, zapobiegają występowaniu zmian trądzikowych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here