Wizyta w gabinecie ginekologicznym, pomimo stale rosnącej świadomości, jest dla wielu kobiet sytuacją trudną i wstydliwą, a więc często odwlekaną w czasie. Kiedy pacjentka zgłasza się już do ginekologa, konieczne jest przeprowadzenie badania ginekologicznego, oceniającego stan jej narządów rodnych. Niejednokrotnie podczas takiego badania odbywa się również pobranie wymazu do cytologii. Każdy lekarz powinien więc zadbać o wygodny, komfortowy zarówno dla pacjentki, jak i przeprowadzającego badanie fotel ginekologiczny. Jest to podstawowy element wyposażenia takiego gabinetu i warto dobrze rozważyć, jakie opcje powinien posiadać tego typu sprzęt. Idealnie dobry fotel ginekologiczny ułatwia i przyspiesza wykonanie koniecznych badań.

Fotel ginekologiczny — dostępne opcje

Fotel ginekologiczny dostępny jest w wielu wersjach. To od lekarza zależy, jaki rodzaj regulacji fotela będzie dla niego najlepszy. Podstawowa wersja tego wyposażenia zawsze posiada oparcie na stopy, obecne mogą być również podkolanniki. Wyróżniamy fotele ginekologiczne:

1. O stałej bądź regulowanej wysokości

Regulacja wysokości fotela nie tylko usprawnia badanie, ale także poprawia komfort pracy lekarza.

Warto nadmienić, iż regulacja może dotyczyć tylko siedziska lub samego oparcia bądź obu tych elementów. Może ona również być elektryczna lub hydrauliczna (tutaj sterowanie odbywa się za pomocą nożnego siłownika hydraulicznego). Wersja elektryczna daje także możliwość szybkiego obniżenia bądź podwyższenia fotela (w opcji High Speed), co pozwala na znaczną oszczędność czasu i pieniędzy, gdyż tego typu urządzenia pracują dwa razy szybciej. Ważny jest ponadto zakres regulacji fotela, bowiem w zależności od rodzaju przeprowadzanych badań, konieczne jest ustawienie pacjentki w różnych pozycjach. Fotele ginekologiczne bez regulacji wysokości to również jedna z dostępnych wersji, a jej zaletą jest zdecydowanie niższa cena.

2. Umożliwiające ustawienie pacjentki w określonych pozycjach

Istotną kwestią jest również fakt, do jakich badań będzie służył fotel ginekologiczny. Zwykła ocena zewnętrznych narządów płciowych nie wymaga użycia zaawansowanego sprzętu — wystarczy opcja podstawowa. Zazwyczaj jednak gabinet ginekologiczny świadczy znacznie szerszy zakres usług. Konieczność rozchylenia warg sromowych i napinania mięśni brzucha przez kobietę umożliwia zdiagnozowanie nietrzymania moczu czy obniżenie narządów płciowych. Konieczne jest wtedy zaopatrzenie się w fotel z opcją przechyłu do pozycji Trendelenburga i anty-Trendelenburga. Umożliwiwają to podkolanniki. Podobnie jest w przypadku konieczności zastosowania wziernika dopochwowego, czy wykonania badania dwuręcznego bądź USG. Z kolei kolposkopia wymaga fotela ze specjalnym uchwytem dla kolposkopu.

Tapicerka

W przypadku foteli ginekologicznych bardzo ważny jest także rodzaj tapicerki. Musi ona być łatwa w czyszczeniu i dezynfekcji oraz najlepiej także antybakteryjna. Warto jednak, aby była ona równocześnie wygodna i miękka dla kobiety. Ma na to wpływ także odpowiednie wypełnienie pod tapicerką. Sporym udogodnieniem jest fakt, że istnieje możliwość wyboru konkretnego koloru tapicerki, pasującego do stylu, w jakim jest urządzony gabinet. Oczywiście obicie fotela powinno być solidne i trwałe, do czego wymagane jest profesjonalne zamocowanie i szycie.

Fotel ginekologiczny, jako główny element wyposażenia gabinetu ginekologicznego, powinien być wybrany skrupulatnie, po przeanalizowaniu wszystkich dostępnych opcji. Zapewni to wygodę i komfort pracy lekarza oraz zmieni nieco nastawienie samej pacjentki. Jej samopoczucie jest tutaj bardzo ważne i może zdecydować o chęci kontynuowania wizyt w gabinecie bądź zdecydowaniu o zmianie lekarza. W tek kwestii decyzje podejmowane są często pod wpływem chwili, dlatego tak istotną rolę grają szczegóły. Fotele ginekologiczne wysokiej jakości, w wielu różnych opcjach dostępne są w sklepie https://innow.pl/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here