Komorowa arytmia serca pojawiają się niekiedy wskutek długotrwałego przyjmowania leków pomagających uporać się z innymi poważnymi schorzeniami. Osoby leczące się na nowotwory niestety często muszą skończyć z komorową arytmią serca właśnie ze względu na skutki uboczne przyjmowania lekarstw pomagających walczyć z rakiem.

Czasami arytmia komorowa serca pojawia się za sprawą długotrwałego picia alkoholu w dużych ilościach lub przyjmowania najgroźniejszych dla zdrowia twardych narkotyków. Arytmia komorowa może pojawić się też u osób, które codziennie spożywają końskie dawki kawy.

Komorowe zaburzenia rytmu serca – inne przyczyny

Jednak styl życia czy leki to nie wszystko – czasami komorowe zaburzenia rytmu serca są skutkiem zaburzeń w układzie hormonalnym człowieka i nic na to nie poradzimy. Zmiany metaboliczne, które są zaburzone wskutek najróżniejszych czynników również mogą ostatecznie doprowadzić właśnie do arytmii. Inna grupa zdarzeń, które mogą doprowadzić do arytmii to niektóre niebezpieczne zmiany w obrębie samego układu nerwowego.

Na komorowe zaburzenia rytmu serca narażone są osoby, które mają chorobę niedokrwienną serca oraz chorzy po zapaleniu mięśnia sercowego. W grupie ryzyka są pacjenci z chorobą niedokrwienną oraz niewydolnością serca, niezależnie od tego czy ma ona podłoże genetyczne, czy nabyte.

Typ złośliwy i nieobjawowy

Istnieją trzy typy zaburzenia. Najbardziej łagodny to ten, który nie daje nawet żadnych odczuwalnych objawów pacjentowi. Nie musi być leczony i rzadko doprowadza do groźnych powikłań. Najczęściej wychodzi na jaw, że istnieje przy zawale, gdy przeprowadza Najczęściej liczne badania mające na celu sprawdzenie, co jest nie tak z ogólnym stanem układu krwionośnego człowieka.

serce

Drugi typ może być złośliwy i wymaga już bliższego przyjrzenia się i zbadania.
Trzeci typ, złośliwy, to typ, który może stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka. Gdy zostaje rozpoznany, konieczne jest jak najszybsze wyleczenie. Trzeci typ wiąże się z migotaniem przedsionków oraz z występowaniem tak zwanego częstoskurczu.

Jakie są objawy?
Komorowe zaburzenia rytmu serca to zdradliwe schorzenie. Często rozwija się przez długie dekady w organizmie człowieka i nie daje o sobie znać. Czasami pacjenci trafiają do lekarza z objawami takimi jak kołatanie serca lub odczucie, że serce nie bije równo. Wówczas lekarz powinien zlecić badanie, jednak w większości przypadków stwierdza się, że to pewnie na tle nerwowym i odsyła pacjenta z kwitkiem do domu. A choroba rozwija się przez dziesięciolecia, doprowadzając do obniżonego stanu funkcjonowania.

Często też w późnym diagnozowaniu choroby ma udział sam pacjent, który tak długo bagatelizuje objawy, aż dochodzi do chwilowego zatrzymania się akcji serca. Wówczas następuje blady strach i pacjent biegnie co sił w nogach do szpitala. Zatrzymanie jest możliwe i może trwać nawet kilka sekund. W subiektywnym odczuciu pacjentów jest opisywane jako przerażające. Pacjent przy pełnej świadomości odczuwa, że jego serce przestało bić.

Badanie EKG i Holter

Gdy pacjent trafia do lekarza, ten powinien zlecić badanie Holtera lub standardowe EKG. Powinno być to spoczynkowe EKG – daje ono pełne rozróżnienie pomiędzy rodzajami arytmii komorowej. Badanie Holtera wymaga specyficznej współpracy pacjenta z lekarzem – pacjent musi być poddany badaniu rytmu serca przez okres 24 godzin.

Zdarza się coraz częściej, że stosuje się tak zwany event-Holter. Wówczas zostaje on podłączany tylko wówczas, gdy pacjent odczuwa, że pojawiają się objawy. Lekarz prosi wówczas, aby włączać Holter za każdym razem, gdy pojawia się kołatanie serca, pogorszenie się samopoczucia, albo nagłe zawroty głowy.

zaburzenia rytmu serca

Leczenie kołatania serca
Gdy zdiagnozuje się komorowe zaburzenie rytmu serca, decyduje się jednocześnie o tym, jakie kroki naprawcze podjąć. W niektórych przypadkach lekarze ordynują brak leczenia, bo można z większością lekkich odmian żyć spokojnie, ale trzeba zgłaszać się regularnie na wizyty kontrolne do przychodni. Czasami stosuje się leki antyarytmiczne, które pomagają ustabilizować pracę serca. W najbardziej niebezpiecznych przypadkach lekarze podejmują decyzję o wszczepieniu stymulatora serca.

Objawy towarzyszące
Osłabnięcia, nagłe omdlenia lub zawroty głowy – te wydarzenia nie uchodzą naszej uwadze i łatwo jest je połączyć z nieprawidłowo działającym sercem. Nie każdy z nas wie, ale sam kaszel i odczuwanie nagłej duszności mogą być objawami zaburzeń rytmu pracy serca. Dodatkowo, wzmożona potliwość, która pojawia się nagle i samoistnie ustępuje oraz uczucie, że jesteśmy ciągle zmęczeni. Uważajmy na te objawy!

[Głosów:1    Średnia:2/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKłucie serca
Następny artykułDyskopatia u psa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here