Cukrzyca to przewlekła i podstępna choroba. Czasem spadek cukru we krwi następuje nagle. Wtedy potrzebne jest szybkie sięgnięcie po węglowodany proste. Zarówno hipoglikemia, czyli zbyt niski poziom cukru, jak i hiperglikemia są bardzo groźne, dlatego wyjeżdżając na wakacje, czy nawet krótki weekendowy wyjazd koniecznie trzeba zabrać ze sobą kosmetyczkę cukrzyka. W dzisiejszym poradniku przedstawimy swoisty niezbędnik, który powinien się w niej znaleźć. Już teraz zdradzimy , że niezbędne będzie zaopatrzenie w strzykawki insulinówki.

Zabierz ze sobą wszystkie leki

Choroba nie wybiera jednak nie można pozwolić, by zaburzyła normalne funkcjonowanie. Oczywiście pewne rzeczy przy cukrzycy trzeba zmienić, choćby to, by zawsze być przygotowanym na niespodziewane. Jeśli to nie jedyna choroba jaka Cię trapi bądź dodatkowo przyjmujesz preparaty witaminowe, to w Twojej kosmetyczce koniecznie powinno znaleźć się pudełko z pleksi z podziałami na dni tygodnia bądź pory dnia. Dzięki temu można poporcjować sobie leki i dzięki temu nigdy nie mieć wątpliwości, co do tego czy na pewno się je zażyło. Rzecz jasna może się zdarzyć, że musisz zabrać ze sobą także tabletki na cukrzycę, gdyż nie każdy diabetyk przyjmuje insulinę w formie iniekcji.

Nie zapomnij o sprzęcie do wstrzykiwania insuliny i fiolkach z insuliną

Kolejnym elementem, którego nie może zabraknąć jest fiolka z insuliną. Trzeba także zabrać ze sobą zapas insulinówek. Jeśli pompa insulinowa, która jest niezwykle ułatwiającym życie urządzeniem ulegnie awarii, należy mieć w zapasie insulinówkę, by nie pominąć żadnej dawki insuliny. Rzadko się to zdarza, ale może dojść do zatkania przepływu w pompie, co powoduje wystąpienie groźnej kwasicy ketonowej. Warto wiedzieć, że pompa insulinowa działa intuicyjnie i można ją zaprogramować na dawkowanie określonej ilości insuliny, co pewien czas. Jeśli następuje jej nagłe odcięcie organizm może przeżyć swoisty szok i to co było znaczną wygodą staje się koszmarem. Pompę trzeba włożyć do osobnego etui, aby nie została uszkodzona ani zalana. Oczywiście może być tak, że nie korzystasz z pompy, a z pena na którym ustawiasz ilość dozowanej insuliny. W takiej sytuacji warto wykorzystać większe etui, gdzie można włożyć wszystkie większe i bardziej znaczące akcesoria. Do niego zmieszczą się również akcesoria do pomiarów poziomu cukru, które należy wykonywać rano, przed posiłkiem, po posiłku, a także wtedy kiedy nie czujesz się nienajlepiej.

Miej przy sobie coś słodkiego

Przy cukrzycy trudno być czegokolwiek pewnym, dlatego hipoglikemia może nastąpić przy intensywnym wysiłku fizycznym, a także w przypadku zaniedbania odpowiednio zbilansowanego posiłku. Wtedy koniecznie trzeba zadziałać szybko. Zawsze przy sobie należy nosić coś słodkiego. Może to być porcja cukru do rozpuszczenia w wodzie, albo po prostu cukier w papierowym opakowaniu. Sprawdzi się również słodzony sok. Cukier prosty w tej formie szybko się wchłania. Wbrew obiegowej opinii batonik nie jest najlepszym pomysłem, oczywiście dobry i on, gdy nie ma się nic w zanadrzu. Jednak trzeba wiedzieć, że wchłanianie cukru w tym przypadku nie jest natychmiastowe. W związku z tym, kiedy liczy się czas, lepiej nosić ze sobą słodzone napoje.

Nie zapomnij o opasce cukrzyka i karcie z kontaktem do najbliższych

Ostatnią kwestią o której należy pamiętać jest noszenie opaski cukrzyka. Specjalne gumowe opaski mogą uchronić przed sytuacją zagrożenia życia, gdyż osoba, która ją zobaczy może szybko wezwać karetkę pogotowia. Zapasową opaskę, w razie jej zgubienia warto mieć ze sobą w kosmetyczce. Należy w niej również umieścić wizytówkę z kontaktem do najbliższych osób, a także lekarza.

Każdy diabetyk powinien pamiętać o odpowiednim wyposażeniu swojej kosmetyczki na wyjazd czy nawet wyjście z domu. To nieodłączny element, który zawsze powinien mieć przy sobie, nawet jeśli korzysta z pompy insulinowej. Szybka pomoc osób trzecich może uratować życie, dlatego bezwzględnie nie można tego bagatelizować. Dzięki temu z chorobą można w miarę normalnie funkcjonować i nie niweczy powziętych planów.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here