Wakacyjny wyjazd dobiegł końca, dziecko wróciło szczęśliwe… a od powrotu cały czas drapie się po głowie? To mogą być objawy wszawicy, ale bez paniki: jednorazowe umycie włosów odpowiednim preparatem sprawi, że będziesz mieć z głowy uciążliwych pasażerów na gapę.

Wszy u dzieci to problem, który może się pojawiać przez cały rok, ale największe ryzyko złapania pasożytów przypada właśnie na okres wakacji. Na koloniach dzieci często pożyczają sobie ubrania, korzystają też z cudzych szczotek do włosów albo ręczników. Wszystko to sprzyja rozprzestrzenianiu się pasożytów, bo wesz może przetrwać dłuższy czas poza głową żywiciela. Czasem wystarczy nawet, że na początku tylko jeden uczestnik obozu ma wszawicę, a po kilku dniach drapie się niemal cała grupa.

Objawy wszawicy – nie tylko owady we włosach

Najczęściej pierwszym objawem wszawicy jest świąd skóry głowy, ale nie zawsze. Wrażliwość skóry na podrażnienia to sprawa bardzo indywidualna. Poza tym dziecko może mieć gnidy, czyli jaja wszy, z których dopiero za kilka dni wyklują się owady. Zatem nawet jeśli dziecka nie swędzi głowa, sprawdź mu ją zaraz po powrocie z wakacji.

Wszy to owady, które mają około 3 mm długości, ale czasem trudno je zauważyć – choćby dlatego, że są brązowe lub przezroczyste i upodabniają się do koloru włosów. Dużo łatwiej dostrzec gnidy. Białawe (kremowe) jajeczka wielkości około milimetra są przyklejone do włosów zaraz przy skórze głowy. Najczęściej wszy występują w miejscach najcieplejszych: za uszami i na karku. Żywią się krwią, zatem w tych okolicach spodziewaj się również małych ranek po ugryzieniach. Inne objawy wszawicy to np. bąble i strupki na skórze głowy.

Wszy u dzieci – pozbądź się ich skutecznie!

W internecie możemy znaleźć wiele domowych sposobów na zwalczanie wszawicy. Owijanie głowy folią czy nakładanie octu, oliwy lub majonezu to nie tylko nieprzyjemne dla dziecka metody, lecz także zupełnie nieskuteczne. Kolonia pasożytów bardzo szybko się odbudowuje i takie „leczenie” niedługo trzeba zaczynać od nowa.

Aby tego uniknąć, najlepiej sięgnąć po zaufany środek – preparat na wszy i gnidy o udowodnionej skuteczności. Parasidose to gwarancja, że problem zniknie już po jednym użyciu. Preparat działa zarówno na dorosłe owady (odwadniając je i blokując ich układ oddechowy), jak i na ich jaja – gnidy (oddzielając je od włosów, czyli uniemożliwiając przeżycie). Wszy znikają już po jednym myciu, więc dzieci mogą szybko zapomnieć o problematycznych pasożytach i wrócić do zabawy bez ryzyka zarażenia kolegów.

Wszy u dzieci – jak się nie zarazić?

Wszy bardzo łatwo przenoszą się z głowy na głowę i szybko się rozmnażają (samice składają nawet do 10 jaj dziennie) i dlatego jeżeli w naszym domu pojawi się wszawica, może się nią zarazić cała rodzina. Aby zmniejszyć ryzyko rozwinięcia się tej przypadłości, należy przede wszystkim unikać korzystania z tych samych przyborów do włosów, ubrań czy pościeli. Konieczne jest też odkażenie (wypranie w bardzo wysokiej temperaturze lub wymrożenie) wszystkich rzeczy, na które mogły dostać się wszy. Nawet jeżeli nie zauważono objawów wszawicy u innych członków rodziny, wszyscy powinni przejść kurację.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here