Niewydolność serca to nic innego jak wysyłana przez organizm informacja, że ten ważny narząd nie pompuje potrzebnej ilości krwi. Wśród objawów można wyróżnić obrzęki kostek, powracające uczucie zmęczenia, uporczywy kaszel, a także następującą zaraz po jedzeniu senność. Obecnie coraz więcej osób w Europie zmaga się z tym problemem. Jest jednak dla nich nadzieja – dzięki postępom medycyny niewydolność serca można coraz bardziej efektywnie leczyć.

Na czym polega niewydolność serca?

Składają się na nią rozmaite nieprawidłowości w działaniu organizmu, które utrudniają należyte pompowanie krwi i jej odpowiedni przepływ. Niewydolność często wiąże się z chorobą wieńcową albo uszkodzeniem mięśnia sercowego. Zdarza się także, że czasem to schorzenie jest następstwem uszkodzenia zastawek, migotania przedsionków lub nadciśnienia tętniczego. W niektórych przypadkach wiąże się również z wrodzonymi wadami serca.

Jakie są główne objawy niewydolności? Należą do nich zmęczenie, problemy z prawidłowym oddychaniem, a także obrzęki. Czasem chorzy skarżą się na częstszą niż zazwyczaj potrzebę opróżniania pęcherza, zaparcia, bóle głowy, problemy z pamięcią oraz brak łaknienia.

Skąd bierze się niewydolność?

Serce pompuje krew do płuc, gdzie wzbogaca się ona tlenem, a następnie jest przepompowana do tętnic. Z tego miejsca odbywa się jej transport do wszystkich pozostałych organów. Jeśli zdarzy się taka sytuacja, że serce nie funkcjonuje prawidłowo, do całego organizmu nie jest transportowana taka ilość krwi jakiej on potrzebuje. Prowadzi to do stanu, kiedy do narządów jest przekazana zbyt mała ilość tlenu, będąca swoistym paliwem dla komórek.

niewydolność serca – leczenie

Z drugiej strony narządy wypełnia za duża ilość krwi. W konsekwencji krew posiada zbyt mało tlenu, a organizm ponosi tego negatywne skutki. Choremu trudno przebiec nawet niewielki odcinek czy pokonać stosunkowo nieduży dystans podczas spaceru. Po krótkotrwałym wysiłku fizycznym ciało pokrywa zimny pot. Pojawia się on przez to, że skóra nie jest odpowiednio dotleniona.

Zbyt długie zaleganie krwi w narządach również nie jest komfortową sytuacją, gdyż może dojść do ich przekrwienia. Wówczas mamy do czynienia z pojawieniem się duszności, problemami z oddychaniem. Jeśli do tego dołącza uporczywy kaszel, to znak, że mogło dojść do przekrwienia płuc. Zdarza się, że po jedzeniu coraz częściej jesteś senny? To ważny sygnał, że możesz mieć do czynienia z przekrwieniem wątroby.

Niewydolność serca – leczenie

Mawia się, że niewydolność serca jest wrogiem szczęśliwego człowieka. Jakość życia człowieka zmagającego się z niewydolnością przypomina cierpienia związane z dializą czy objawy zbliżone do depresji. Wiąże się to z przymusem odbywania częstych wizyt u lekarza specjalisty.

To właśnie przez niewydolność serca seniorzy, którzy ukończyli 65. rok życia najczęściej pojawiają się w szpitalu. Niestety ten fakt sprowadza się do smutnej konstatacji, że koszty leczenia niewydolności nie należą do najniższych. W wielu krajach wydatki przeznaczane na leczenie sięgają 3 proc. całkowitych wydatków na leczenie pacjentów.

Czarna strona niewydolności serca nie sprowadza się niestety jedynie do wydatków. Patrząc prawdzie w oczy, nie jest to prosta do wyleczenia choroba. Na ogół przypisuje się ją do grona tych, które mają złe rokowania, a śmiertelność wśród pacjentów jest większa niż u osób cierpiących na raka piersi. 50 proc. pacjentów ze zdiagnozowaną ostrą niewydolnością traci życie do 5 lat od postawienia diagnozy.

w szpitalu

Jak należy funkcjonować z niewydolnością? Chorym nie pozostaje lepsze rozwiązanie jak stosowanie się do zaleceń lekarza, regularne przeprowadzanie badań pozwalających odkryć moment, kiedy stan może się pogorszyć. Jeśli chory chce utrzymać swój organizm w dobrej formie, powinien regularnie wykonywać ćwiczenia fizyczne oraz stosować zdrową dietę. Przez to rozumie się ograniczenie spożywania cukru i soli, jedzenie optymalnej dla organizmu dawki owoców i warzyw, a także unikanie stresogennych sytuacji.

Unikanie stosowania soli jest zalecane nie bez przyczyny. Ten kuchenny dodatek do potraw powoduje zatrzymywanie się wody w organizmie, jest również sprawcą pojawiających się duszności i obrzęków. Dbając o dobrą kondycję ciała, warto również ograniczyć picie wody do maksymalnie 2 litów dziennie. Lekarze doradzają również rezygnację z nałogów, takich jak nadużywanie picia alkoholu czy palenie papierosów.

Chociaż niewydolność serca nie należy do najłatwiejszych schorzeń, można z nią walczyć. Przede wszystkim należy stosować się do zaleceń lekarza, a także położyć większy nacisk na ćwiczenia fizyczne oraz dietę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here