Chirurgiczne leczenie otyłości to metoda leczenia, dedykowana pacjentom z otyłością olbrzymią. Operacje bariatryczne, bo o nich mowa, mają na celu ułatwić redukcję tkanki tłuszczowej i tym samym przyczynić się do poprawy stanu zdrowia pacjentów – nierzadko ratując ich życie. Jakie są wskazania i rodzaje operacji? Sprawdźmy!

Operacja bariatryczna – wskazania

Operacja bariatryczna wskazana jest wtedy, gdy otyłość jest już naprawdę bardzo duża i zagraża zdrowiu oraz życiu chorego, a także wówczas, gdy zawiodły wszystkie inne metody leczenia – dieta, treningi oraz farmakoterapia. Dzięki zabiegom bariatrycznym, pacjent ma ograniczoną możliwość przyjmowania pokarmu, zmniejsza się też jego łaknienie i może w szybkim tempie zredukować swoją masę ciała. Chirurgiczne leczenie otyłości zwykle zalecane jest osobom, których BMI wynosi powyżej 40 bądź też 35, jeśli towarzyszą temu choroby metaboliczne (np. cukrzyca, nadciśnienie, bezdech senny).

Rodzaje operacji bariatrycznyych i ich przebieg

  • Regulowana opaska żołądkowa

Jest to najmniej inwazyjna metoda chirurgicznego leczenia otyłości, którą poleca się pacjentom, u których z uwagi na stan zdrowia i duże ryzyko powikłań odradzane są inne operacje. Jak przebiega? W tym przypadku na górną część żołądka zakładana jest regulowana opaska, która będzie utrudniać przechodzenie pokarmu do dalszej jego części. W efekcie pacjent spożywa mniej pokarmu, dostarcza mniej kalorii i traci tkankę tłuszczową.

  • Balonikowanie żołądka

To chirurgiczne leczenie otyłości, w którym metoda opiera się o wprowadzenie do żołądka specjalnego, pustego balonu silikonowego. Czyni to lekarz za pomocą endoskopu pod kontrolą wykwalifikowanego lekarza. Balon następnie wypełnia się solą fizjologiczną, powietrzem lub specjalnym żelem, po to by zapewnić częściowe wypełnienie pojemności żołądka i zmniejszyć możliwość przyjmowania pokarmu przez pacjenta.

Więcej o tej metodzie znajdziesz na stronie: http://www.fit.pl/news/fitmix/balonikowanie-zoladka-%E2%80%93-nieinwazyjny-zabieg-w-leczeniu-otylosci,3739,1,0.html.

  • Rękawowa resekcja żołądka

To operacja, w której chirurg w trakcie operacji zmniejsza pojemność żołądka wycinając jego znaczną część (ok. 70%). Może być wykonana tradycyjnie lub laparoskopowo. Skutkiem jest ograniczenie zdolności przyjmowania pokarmów, ale także mniejsze uczucie głodu, ponieważ mniejsza powierzchnia żołądka to mniejsze wydzielanie hormonu głodu.

  • Wyłączenie żołądkowe

W tej operacji żołądek rozdzielany jest na dwie części – pokarmową oraz wydzielniczą. Pokarmową łączy się z pętlą jelitową tak, by pokarm nie był wchłaniany w górnym odcinku przewodu pokarmowego, a dopiero w miejscu, gdzie droga pokarmowa i wydzielnicza łączą się ponownie. Wskutek tego pacjent przyjmuje mniej składników energetycznych, a ponadto zmniejsza się wydzielanie trzustkowe.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here