Pieluchy dla dorosłych to nieraz konieczność przy nasilonym nietrzymaniu moczu, zwłaszcza na noc. W aptekach i sklepach medycznych dostępne są jednak także pieluchomajtki oraz majtki chłonne. Czym różnią się te artykuły i który z nich wybrać, by optymalnie spełniał swoje zadanie? Zapoznaj się z naszymi radami.

Pieluchy dla dorosłych a inne artykuły dla osób z nietrzymaniem moczu

Środki pomocnicze dla osób z nietrzymaniem moczu różnią się przede wszystkim stopniem chłonności i przeznaczone są dla różnego stopnia nasilenia dolegliwości polegającej na mimowolnym oddawaniu moczu.

Pieluchy dla dorosłych to artykuł przeznaczony dla osób borykających się z ciężką postacią nietrzymania moczu, także dla tych pacjentów, którzy nie są w stanie zmienić pieluchy samodzielnie. Mają one specjalny zewnętrzny wskaźnik wilgotności, co pozwala opiekunowi ocenić, czy konieczna jest zmiana zabezpieczenia nawet wówczas, gdy podopieczny nie jest w stanie tego zasygnalizować. Pieluchy dla dorosłych cechują się też dużą chłonnością, co sprawia, że z powodzeniem mogą być zakładane na noc nawet przy bardzo nasilonym nietrzymaniu moczu. Są wyposażone w system ochrony skóry przed wilgocią oraz system kontroli nieprzyjemnego zapachu, co znacznie wzmacnia komfort psychiczny osoby je stosującej.

Pieluchomajtki także mają wysoki stopień chłonności i pas biodrowy lub rzepy, co ułatwia ich wymianę. Przeznaczone są zarówno dla pacjentów leżących, jak i chodzących z silnym nietrzymaniem moczu. Można stosować je zarówno w dzień, jak i na noc, ale dla osób z bardzo dużym nasileniem nietrzymania moczu na noc bardziej odpowiednie będą pieluchy dla dorosłych.

Majtki chłonne wyglądem przypominają zwykłą bieliznę i są niewidoczne pod ubraniem. Mają wkład chłonny chroniący przy średnim i bardziej nasilonym nietrzymaniu moczu. Polecane są osobom aktywnym, chcącym bez zmian funkcjonować w codziennym życiu tak towarzyskim, jak i zawodowym. Dla osób z bardzo nasilonym nietrzymaniem moczu majtki chłonne mogą jednak okazać się niewystarczającą ochroną.

Pieluchy dla dorosłych – jakie wybrać?

Gdy kupujemy pieluchy dla dorosłych przede wszystkim należy wziąć pod uwagę ich rozmiar. Zarówno majtki chłonne, jak i pieluchomajtki i pieluch dla dorosłych mają rozmiary od XS do XL. Obowiązuje zasada podobna jak przy zakupie bielizny – ważny jest wzrost i obwód bioder. Zbyt małe pieluchy dla dorosłych będą sprawiały dyskomfort i nie spełnią swojego zadania, gdyż mogą okazać się niewystarczające, by ochronić skórę przed zawilgoceniem. Zbyt duże pieluchy dla dorosłych będą się przemieszczać i mocz może wyciekać.

Przy wyborze pieluch dla dorosłych nie należy kierować się ich ceną, lecz jakością, szczególnie że możliwe jest otrzymanie refundacji z NFZ na środki pomocnicze potrzebne przy nietrzymaniu moczu. Dotyczy to również wysokiej jakości produktów, takich jak pieluchy dla dorosłych TENA. Wystarczy udać się do lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o wystawienie zlecenia na refundację.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here