Pokrzywkowe zapalenie naczyń to choroba budząca wiele pytań. Czym dokładnie jest to schorzenie? Jakie są jego objawy? Jak przebiega leczenie?

Czym jest pokrzywka?

Pokrzywką nazywa się grupę schorzeń, które mogą mieć różne przyczyny, ale posiadają zbliżony obraz kliniczny – występuje w nich tak zwany bąbel pokrzywkowy. Może być on widoczny na różnych partiach ciała.

Bąbel pokrzywkowy, nazywany też potocznie pokrzywką, to wykwit płaski albo wystający poza poziom skóry, o gładkiej powierzchni i kolorze różowawym. Najczęściej towarzyszącym mu objawem jest silne swędzenie albo pieczenie. Bąbel pokrzywkowy najczęściej zanika w ciągu kilku godzin i nie zostawia po sobie żadnych śladów.

Pokrzywka, która może wywołać bąbel pokrzywkowy, może mieć różne przyczyny. Wśród schorzeń tego typu wyróżnia się także pokrzywkowe zapalenie naczyń, czyli pokrzywkę naczyniową. Co warto o niej wiedzieć?

Pokrzywka naczyniowa – co to jest?

Pokrzywkowe zapalenie naczyń, które określane jest także jako pokrzywka naczyniowa, jest schorzeniem zaliczanym do chorób układowych tkanki łącznej oraz chorób skórnych. Posiada ono charakter autoimmunologiczny, czyli związane jest z nieprawidłową pracą układu odpornościowego człowieka.

W przebiegu pokrzywkowego zapalenia naczyń organizm produkuje przeciwciała, które skierowane są przeciwko jego własnym tkankom i narządom. Wśród nich mogą znaleźć się także naczynia krwionośne. Dochodzi wówczas do ich zapalenia.

Pokrzywka tego rodzaju najczęściej diagnozowana jest u młodych kobiet, ale również może występować ona u innych pacjentów, w tym również u dzieci.

Co powoduje pojawienie się pokrzywki naczyniowej?

Niestety, nie można dokładnie określić, co jest dokładną przyczyną pojawiania się pokrzywkowego zapalenia naczyń.

Wyróżnia się dwa typy pokrzywki naczyniowej, a mianowicie:

– przewlekłą pokrzywkę naczyniową idiopatyczną – posiada ona nieustaloną przyczynę i pojawia się najrzadziej
– pokrzywkę naczyniową wtórną – towarzyszy ona innym chorobom

Choroby, przy których może pojawiać się pokrzywka naczyniowa, to między innymi inne choroby tkanki łącznej, w tym toczeń, zespół Sjogrena, wirusowe zapalenie wątroby typu C, chłoniak, białaczka. W związku z tym konieczna jest dogłębna diagnostyka, aby określić, co może powodować pojawienie się tej pokrzywki.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here