Ból kręgosłupa dotyka coraz więcej osób i jest nazywany dziś chorobą cywilizacyjna XXI wieku. Z dotychczasowych badań wynika, że z bólem kręgosłupa zmaga się już 60% Polaków. Co szósta osoba odczuwa go bardzo często. Niepokojącym faktem jest również to, że dotyk on coraz młodszych osób.  Siedzący tryb życia i brak ruchu mogą wpływać negatywnie na kręgosłup. Co zrobić w przypadku, gdy ból kręgosłupa nasila się? Jak zapobiegać bólom? Podpowiadamy.

Dlaczego pozycja siedząca nasila bóle brzucha?

Udowodniono, że częste przebywanie w pozycji siedzącej nasila bóle kręgosłupa. Siedzimy nie tylko podczas pracy, ale również w czasie oglądania telewizji, spotkań ze znajomymi czy czytając książki. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby siedzeniu nie było podporządkowana całość naszego funkcjonowania. Siedzimy za długo i co najważniejsze – niewłaściwie.

Jak dbać o kręgosłup?

Jak podkreślają specjaliści – nie zostaliśmy stworzeni do siedzenia, nasze ciało nie jest ku temu przystosowane. Pozycję siedzącą nazywa się wymuszoną. Może ona bardzo mocno obciążać kręgosłup i niektóre organy ciała. Co ważne stwierdzono, że nie jesteśmy w stanie w pełni poprawnie siedzieć. Szczególnie narażone są osoby, które są zmuszone spędzać wiele godzin przed komputerem każdego dnia. Mają oni zazwyczaj tendencję do popełniania wielu błędów – zbytnie wysuwanie głowy, siedzenie bez podparcia czy garbienie się. Pracując wiele godzin przed komputerem szukamy najlepszej pozycji, jednak należy pamiętać, że niewłaściwe ułożenie ciała może nadmiernie obciążać kręgosłup, co w konsekwencji doprowadzić może do pojawienia się dolegliwości bólowych w okolicy kręgosłupa oraz problemów zwyrodnieniowych. Podstawowym błędem jest również to, że po wielu godzinach pracy, spędzonych w pozycji siedzącej wracamy do domu i … znowu siadamy, co jest bardzo niekorzystne dla naszego kręgosłupa. Pamiętajmy – ruch to zdrowie, a jest to ważne nie tylko w kontekście naszego kręgosłupa.

Prawidłowa postawa sposobem zapobiegania bólom kręgosłupa

Wiele osób, ze względu na charakter swojej pracy zawodowej jest zmuszonych do pracy w pozycji siedzącej. Nie warto jednak całkowicie przyzwyczajać się do siedzącego trybu życia. Nauczmy się odpoczywać. Oznacza to, że w ciągu godziny warto choć raz oderwać się od komputera – przespacerować się, zamienić z kimś kilka słów – wszystko w pozycji stojącej. Po drugie i najważniejsze – po całym dniu spędzonym przed komputerem warto aktywnie spędzać wolny czas.

Niezwykle ważna jest prawidłowa postawa podczas pracy. Jaka powinna być? Stawy kolanowe, biodrowe i łokciowe powinny być utrzymane pod kątem 90 stopni. Ważne jest również podparcie krzywizn kręgosłupa o oparcie fotela. Mowa tu zwłaszcza o odcinku lędźwiowym i piersiowym.

Gdy bóle kręgosłupa coraz bardziej nam doskwierają, warto wybrać się do lekarza. Parawan medyczny czy młotek neurologiczny  to urządzenia i akcesoria, które spotkamy w profesjonalnym gabinecie medycznym. Lekarz poradzi, co robić w przypadku tego typu dolegliwości i sprawdzi, czy potrzebna będzie interwencja specjalisty czy wystarczą regularne ćwiczenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here