Choroby krążenia to epidemia naszych czasów, problem ten dotyczy nie tylko naszego kraju, ale i całej Europy i świata. Szczególnie jest on związany z krajami zachodnimi, gdzie spożycie produktów zawierających nasycone kwasy tłuszczowe oraz dużą ilość cholesterolu jest ogromne.

Chorobom sprzyja również palenie papierosów — czynne, ale również to bierne. Profilaktyka chorób układu krążenia to nie jest łatwy temat zarówno dla pacjentów, jak i dla lekarzy. Nie bez winy jest również powszechnie spożywany alkohol. Alkohol, zła dieta oraz palenie tytoniu to główne punkty, na których powinniśmy skupić się podczas omawiania profilaktyki chorób układu krążenia.

palenie papierosów

Uwielbiane przez nas fast-foody i wysoko przetworzone produkty dostępne powszechnie w supermarketach to głowni winowajcy zwiększonej zapadalności na choroby układu krążenia. Powinniśmy unikać tak zwanego szybkiego jedzenia, ponieważ zawiera ono duże ilości szkodliwego, czyli tak zwanego „złego” cholesterolu, co więcej — dużo tłuszczów oraz bardzo szkodliwe nasycone kwasy tłuszczowe, które szczególnie sprzyjają rozwojowi miażdżycy naczyń krwionośnych.

Miażdżyca leży u podstaw rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak zawał serca czy udar mózgu. Co więcej, sprzedawane w supermarketach wysoko przetworzone jedzenie zawiera duże ilości soli kuchennej, która sprzyja rozwojowi nadciśnienia tętniczego. Pamiętajmy więc, aby ograniczać spożycie soli w naszej codziennej diecie i nie dosalać nadmiernie swoich potraw.

Jaką dietę powinniśmy stosować w profilaktyce chorób układu krążenia?

Polecana przez naukowców jest znana już w starożytności dieta śródziemnomorska. Wielu z nas nie raz słyszało o diecie śródziemnomorskiej i korzyściach wynikających z jej stosowania. Na czym tak właściwie opiera się ta dieta i z czego wynikają jej korzyści zdrowotne? Do niedawna dieta śródziemnomorska kojarzona była głównie z profilaktyką i zapobieganiem chorobom układu sercowo-naczyniowego, jednak coraz więcej badań potwierdza, że dieta ta może być pomocna w zapobieganiu innym chorobom cywilizacyjnym, takim jak na przykład otyłość, choroby nowotworowe, cukrzyca, czy choroby neurodegeneracyjne.

Dlatego też warto pochylić się nad tym tematem i być może wprowadzić dietę śródziemnomorską do swojego codziennego żywienia. Podstawowym źródłem tłuszczu w diecie śródziemnomorskiej jest oliwa z oliwek, która zawiera jednonienasycone kwasy tłuszczowe (kwas oleinowy, kwas oleomirystynowy i oleopalmitynowy). Dzięki nim możliwe staje się obniżenie cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL. Dodatkowo w diecie śródziemnomorskiej nie znajdziemy w dużej ilości pokarmów, które są źródłem cholesterolu, takich jak czerwone mięso, masło, jajka.

Kolejnym, ważnym składnikiem diety śródziemnomorskiej są kwasy omega-3. Produkty bogate w te kwasy to między innymi orzechy, nasiona roślin, skorupiaki, ryby i rośliny strączkowe. Kwasy omega-3 zmniejszają stężenie lipidów w surowicy krwi oraz przyczyniają się do obniżenia ciśnienia tętniczego. Warto podkreślić, że kwasy omega-3 znacznie obniżają poziom triglicerydów we krwi oraz są stosowane we wtórnej i pierwotnej profilaktyce chorób serca.

kwasy omega

Nie można zapomnieć, że dieta śródziemnomorska dostarcza naszemu organizmowi również kwasów omega-6. Produkty o dużej ich zawartości to między innymi: olej słonecznikowy, sojowy i kukurydziany. Jednak warto tutaj pamiętać o prawidłowej równowadze w przyjmowaniu kwasów omega-3 i omega-6, która powinna wynosić odpowiednio 1:5. Takimi proporcjami, rekomendowanymi przez ekspertów charakteryzuje się opisywana przez nas dieta śródziemnomorska.

Znaczny udział warzyw i owoców bogatych we flawonoidy, witaminy A, C, E będących przeciwutleniaczami, duża zawartość tłuszczy nienasyconych oraz zbóż ma warunkuje protekcyjne działanie tej diety, mogącej pomóc w walce z chorobami cywilizacyjnymi, których powszechność stale rośnie. Prozdrowotne właściwości diety śródziemnomorskiej sprawiają, że warto zastanowić się nad wprowadzeniem jej zasad do swojego codziennego żywienia.

Pamiętajmy również o ograniczeniu alkoholu

Warto wiedzieć, że wpływa on bardziej niekorzystnie na zdrowie i organizm kobiety niż mężczyzny i nie dotyczy to wyłącznie okresu ciąży. Panie powinny szczególnie restrykcyjnie podchodzić do spożywania alkoholu. Kolejnym problemem jest palenie papierosów, palacze powinni rzucić palenie, by zadbać o swoje zdrowie i życie. Profilaktyka chorób układu krążenia nie jest łatwa, ponieważ wymaga od pacjentów wiele pracy i wyrzeczeń, jednak zdecydowanie warto podjąć ten wysiłek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here