Częściowa lub całkowita proteza zębowa jest wykorzystywana do uzupełniania braków w uzębieniu. Choć nowoczesne protezy są idealnie dopasowane do budowy jamy ustnej, a specjalne kleje zapewniają stabilną pozycję, w początkowym etapie korzystania warto przestrzegać kilku zasad związanych z odżywianiem. Należy pamiętać, że początkowe ograniczenia i lekki dyskomfort z czasem miną, dlatego nie należy się tym zbytnio przejmować.

Protetyka – jak zacząć dietę?

W przypadku zakładania protez zębowych, niezwykle ważny jest pierwszy okres, który, w zależności od konkretnego pacjenta, trwa około kilku tygodni. W jego trakcie zaleca się przejście na tak zwaną dietę płynną lub półpłynną:

  • W przygotowaniu tego rodzaju posiłków niezwykle pomocny okazuje się blender lub mikser. Podstawą początkowej diety mogą być pożywne zupy, które po zblendowaniu mają kremową konsystencję. Aby posiłek był bardziej treściwy, można dodać większą niż zwykle porcję ziemniaków oraz mięsa.
  • Na śniadanie lub kolację idealnym pomysłem są gotowane jajka (najlepiej z wolnego wybiegu), które należy drobno posiekać. Są one syte, a w dodatku zawierają łatwo przyswajalne białko oraz tłuszcze.
  • Po kilku dniach płynnej lub półpłynnej diety, warto włączyć gotowane ryby, które również są bardzo dobrym źródłem białka, a ponadto są lekkostrawne.
    Dietę dobrze uzupełnić gotowanym drobiem, czyli kurczakiem oraz indykiem. Na początku należy spożywać filety gotowane na parze, które wcześniej trzeba drobno pokroić.
  • Aby urozmaicić dietę i dostarczyć niezbędnych witamin, warto jeść drobno posiekane surówki ze świeżych warzyw. Najlepszym wyborem będą warzywa sezonowe, które nie zawierają drobnych pestek.
  • Jeżeli istnieje taka konieczność, między posiłkami można spożywać gotowane warzywa. Dobrym pomysłem są bataty, które mają słodkawy posmak i charakteryzują się stosunkowo niskim indeksem glikemicznym.

Koktajle i musy

Ze względu na coraz częstsze ubytki w uzębieniu osób w różnym wieku, protetyka staje się coraz bardziej popularna. Osoby, które zdecydowały się na wykonanie protezy, często spożywają różnego rodzaju koktajle i musy:

  • Korzystając z blendera, można w szybki sposób przygotować m.in. smaczne musy owocowe. Dobrym pomysłem jest połączenie banana i jabłka. Warto pamiętać, że z jabłka trzeba dokładnie usunąć gniazda nasienne. Aby koktajl był bardziej płynny, można dodać do niego mleko. Osoby, które nie tolerują laktozy, mogą użyć mleka kokosowego, ryżowego, migdałowego lub wody mineralnej.
  • Posiadacze sokowirówki mogą w łatwy i szybki sposób przygotować sok z marchwi lub z buraków. Szczególnie ten drugi jest polecany dla kobiet. Soki są syte, odżywcze oraz dostarczają potrzebnych witamin i mikroelementów.

Osoby z protezą zębową muszą pamiętać o kilku ważnych zasadach podczas spożywania posiłków. Po pierwsze, niezwykle istotna jest ich temperatura. Aby zapobiec poparzeniu się, należy zawsze jeść przestudzone potrawy. Kolejną kwestią są lepkie lub słodkie dnia. Warto się ich wystrzegać, jednak jeżeli pojawia się konieczność spożycia posiłków tego typu, powinno się je popijać dużą ilością mineralnej wody niegazowanej. Protetyka w mieście Poznań oferuje najwyższej jakości kleje, zapewniające stabilną pozycję protezy. Mimo to, nie należy jeść twardych produktów, takich jak np. orzechy. Kolejną kwestią jest wyeliminowanie owoców zawierających drobne pestki. Są to m.in. maliny, truskawki oraz jagody. Osoby noszące protezę nie powinny również spożywać chleba z dodatkiem maku lub siemienia lnianego.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości gabinetu Praktyka Stomatologiczna Sebastian Wolny, Anna Dębska-Wolny z Poznania.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here