Psycholog sam w sobie jest osobą odpowiedzialną za stan umysłu i zdrowia psychicznego pacjenta. Specyfika jego pracy odnosi się do bardzo wrażliwych struktur, co zobowiązuje go jako lekarza do podejmowania odpowiedzialnych decyzji, które mają wpływ na zachowanie, samopoczucie oraz rozwój pacjenta. Jeśli dołożyć do tego poważne choroby takie jak nowotwór, wtedy profesja psychologa onkologicznego, staje się niezwykle ważna i jednocześnie bardzo delikatna w kontaktach z pacjentem.

Czym zajmuje się psychoonkologia?

Ten rodzaj psychologii i terapii, dostosowany jest dla osób obciążonych chorobą nowotworową jak również dla ich rodzin, które w nie mniejszym stopniu są zaangażowane w powrót do zdrowia pacjenta. Wiele badań wskazuje na to, że psychika odgrywa bardzo ważną role w leczeniu i powrocie do zdrowia. Psychoonkologiama na celu wzmocnić psychikę pacjenta i dodać mentalnej siły, potrzebnej do pokonania choroby.

Dla kogo psychoonkologia?

Chwila, w której lekarz informuje zarówno pacjenta jak i jego najbliższych o chorobie nowotworowej jest momentem trudnym i niełatwym do pogodzenia się. Dlatego psycholog onkologiczny i jego fachowa pomoc są potrzebne zarówno osobie zmagającej się z chorobą jak i jego rodzinie, która potrzebuje siły, aby go wspierać w walce z nią. Jego obecność oraz formy terapii są uwarunkowane tym na jakim etapie choroby lub leczenia znajduje się pacjent. W zależności czy jest to etap diagnozy, przedoperacyjny, czy też czas remisji, psycholog onkologiczny dostosowuje swoje działania oraz formy terapii. Wielu lekarzy z tej dziedziny proponuje również terapie grupowe, które dodatkowo wspomagają psychikę pacjenta, poprzez kontakt z ludźmi, zmagającymi się z tym samym problemem.

Walka z chorobą onkologiczną to trudny czas i spadek formy psychicznej jest zjawiskiem zupełnie naturalnym, którego nie należy się w żaden sposób wstydzić. Ważne jest jednak, aby zrozumieć, że „rak to nie wyrok” i pozytywne nastawienie oraz chęć podjęcia walki o zdrowie i życie jest najodpowiedniejszym podejściem do sytuacji. Zgłoszenie się na terapię psychoonkologiczną, zarówno pacjenta jak i jego rodziny, którą oferuje chociażby Harmonia – poradnia zdrowia psychicznego, jest pierwszym i zarazem najważniejszym krokiem do podjęcia walki z chorobą. Podbudowana, odpowiednio wzmocniona i ukierunkowana na pozytywne myślenie psychika, pozwala na łatwiejsze pogodzenie się z zaistniałą sytuacją i jej zrozumienie, ale nie doprowadzenie do chęci poddania się, lecz podjęcia walki o zdrowie i życie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here