Udar serca a zawał serca: czym się różnią?
Zawał serca i udar mózgu to najwięksi wrogowie Polaków. Co roku umiera mnóstwo ludzi na te schorzenia. Wielu także cierpi na rozmaite powikłania po udarach i zawałach. Powikłania zawsze niosą ze sobą znaczące pogorszenie jakości życia.

Na czym polegają oba te schorzenia?

Zarówno udar mózgu, jak i zawała serca polegają na zapchaniu się kanalików doprowadzających krew do tych ważnych narządów. Gdy zapchana zostaje tętnica doprowadzająca krew do serca, wówczas dochodzi do groźnego w skutkach, ale nie zawsze zauważalnego udaru serca. Jeśli dochodzi do niedokrwienia mózgu, pacjent zawsze wie, że dzieje się coś niedobrego. Często zresztą udar mózgu kończy się odjęciem świadomości pacjenta.

Przyczyny udarów
Udary mózgowe i udary serca mają takie same przyczyny: jest to albo nadciśnienie tętnicze albo nieleczona miażdżyca lub inne schorzenie, które łączy się z zapchaniem światła tętnic. Głównym sprzymierzeńcem tego typu chorób jest oczywiście zła dieta i brak ruchu – doprowadzają do podwyższonego poziomu cholesterolu, który bardzo niekorzystnie wpływa na zdrowie.

Kto częściej ma zawał serca: kobiety, czy mężczyźni?
Niegdyś zapadanie na udar serca lub na udar mózgu wiązano głównie z mężczyznami – wszak to oni najczęściej podejmowali stresującą aktywność zawodową. Dziś niestety jest tak, że kobiety i mężczyźni dzielą po równo los udarowców i zawałowców.

Różnice między płciami widoczne są jedynie w młodym wieku – kiedy kobiety są chronione w naturalny sposób przed udarami poprzez duże stężenie estrogenu w ich organizmie. Jest to hormon, który sprzyja dobremu funkcjonowaniu układu krwionośnego. Gdy jednak poziom estrogenu obniża się, wówczas bardzo często dochodzi u kobiet do udaru serca.

Objawy udaru serca

Nudności i pojawiające się wymioty mogą, ale nie muszą zwiastować udaru. Czasami są to niestety jedyne objawy toczącego się zawału serca w organizmie kobiety. Brane są za uderzenia gorąca lub skutki dużych wahań poziomu hormonu w organizmie. Kobiety tak tłumacząc swój stan nie trafiają w porę do lekarza kardiologa, który jest w stanie zrobić specjalistyczne badania i wykryć udar serca. Według badań, aż cztery na pięć kobiet ma na swoim koncie niewykryty udar serca. Są to zatrważające statystyki, bo każdy, nawet niewielki zawał pozostawia w organizmie człowieka negatywne konsekwencje.

szpital operacja

Czy udar serca zawsze oznacza ból w mostku?

Z filmów kojarzymy ataki serca, czyli zawały, z łapaniem się za mostek, zgięciem się w pół i sinieniem twarzy. Po takiej akcji człowiek pada jak długi na podłogę i traci przytomność. Gdy mu nie pomożemy, umrze. Nie jest to jednak typowa sytuacja. Udary i zawały serca przebiegają bardzo różnie.

Czasami możemy nawet nie zauważyć że mieliśmy zawał lub z braku wiedzy możemy powiązać występujące objawy z zupełnie innym schorzeniem i bagatelizujemy się, a zmiany w układzie krwionośnym doprowadzają nas w późniejszych miesiącach do zdecydowanie gorszego samopoczucia.

Zawał serca może objawiać się wielkim poczuciem zmęczenia i kłuciem w sercu. Można odczuwać przy tym duże zmęczenie mięśni całego ciała – czujemy wówczas ich ciężar. Czasami pojawia się duszność, a także paniczny lęk. Ci, którzy mają nerwicę zwykle nie mają pojęcia, że właśnie przechodzą zawał, bo wiążą swoje objawy z atakiem lęku właśnie.

Wraz z lękiem występują oczywiście zimne poty. Nie zawsze zawał doprowadza do omdlenia. Mylące bywa też umiejscowienie kującego bólu. Może on być zlokalizowany w okolicach łopatki, nad brzuchem, nad nerką. Gdy nie bili nas więc serce, nie podejrzewamy, że właśnie rozpoczął się zawał i trzeba iść szybko do lekarza.

udar serca

Pierwsza pomoc przy zawale
Jak pomoc osobie z zwałem serca? Kluczowe jest jak najszybsze wezwanie pomocy. Trzeba zadzwonić na pogotowie przedstawiając się, podając swoje dane oraz informując o tym, jaki jest stan chorego. Trzeba podać wszystkie objawy, które widzimy, czyli jeśli chory jest blady, a to jest częsty objaw udaru serca, to należy o tym powiedzieć już podczas rozmowy telefonicznej z dyspozytornią pogotowia ratunkowego.

Po tym jak zadzwonimy na pogotowie lub jednocześnie podczas rozmowy należy koniecznie położyć chorego w pozycji półleżącej. Nie można kazać mu siedzieć ani też nie warto kłaść go do poziomu. Pod plecami powinno znajdować się coś miękkiego. Warto człowiekowi rozpiąć krawat i poluzować biustonosz kobiecie, albo rozpiąć uciskający pasek w spodniach. Nie należy osoby, która właśnie dostała zawału karmić ani poić napojem, nie podawajmy też żadnych lekarstw!

[Głosów:3    Średnia:2/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDławica piersiowa
Następny artykułMięsień sercowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here