Większość z nas zjada pieczywo prawie codziennie, głównie na śniadanie lub na kolację. Warto więc upewnić się, że spożywane wyroby rzeczywiście są wysokiej jakości. Wielu specjalistów od zdrowego żywienia uważa, że najzdrowszy jest naturalny chleb na zakwasie. Niestety, w sklepach coraz częściej sprzedawane jest pieczywo z dodatkiem polepszaczy, spulchniaczy i substancji wspomagających, które niekoniecznie służą naszemu zdrowiu. Tymczasem niejedna osoba, która zaczęła spożywać chleb na zakwasie, przekonała się, że jest on nie tylko smaczniejszy, ale też zdrowszy niż zwykły chleb. Jak powstaje takie pieczywo i jakie ma właściwości?

Tradycyjny zakwas chlebowy – jak powstaje?

O niezwykłych właściwościach chleba na zakwasie decyduje starannie przygotowana, tradycyjna receptura znana już od lat. Zakwas to nic innego jak sfermentowane ciasto zawierające mąkę i bakterie kwasu mlekowego oraz dzikie drożdże. Co ciekawe, te same bakterie można znaleźć w probiotycznych jogurtach, kefirach czy kiszonej kapuście. Jak powstaje chleb na zakwasie? Przygotowanie zakwasu nie jest trudne. Wystarczy, że mąkę – najlepiej żytnią – zmieszamy z odpowiednią ilością ciepłej wody i pozostawimy do fermentacji. Tak przyrządzona mikstura powinna być przechowywana w temperaturze około 30 stopni Celsjusza. Wtedy zawarte w mące bakterie kwasu mlekowego zaczynają się rozmnażać, a ciasto pulchnieje. Powstają też kwasy mlekowy i octowy, które to zakwaszają ciasto.

Właściwości chleba na zakwasie – dlaczego warto go jeść?

Chleby na zakwasie słyną ze swoich właściwości prozdrowotnych, a także z wyjątkowych walorów smakowych. Nie każdy wie, że w mące obecny jest kwas fitynowy, który blokuje wchłanianie minerałów przez organizm. Jednak bakterie kwasu mlekowego znajdujące się w zakwasie chlebowym unieszkodliwiają fitynian, tym samym zwiększając absorpcję minerałów. Dzięki temu chleb jest nie tylko zdrowszy, ale też bardziej pożywny. To nie jedyne pozytywne właściwości wiejskiego chleba na zakwasie. Uważa się, że ten rodzaj pieczywa jest łatwiejszy w trawieniu niż tradycyjny chleb. Często mogą je spożywać nawet osoby nietolerujące glutenu. Trawienie dodatkowo poprawiają właściwości probiotyczne oraz prebiotyczne, które wykazuje chleb na zakwasie. Warto też wspomnieć, że pieczywo to ma lepszą strukturę oraz ciekawszy smak niż zwykły chleb. Badanie wskazują, że po spożyciu chleba na zakwasie odczuwamy większe uczucie sytości, co jest szczególnie ważne u osób będących na diecie odchudzającej. Pieczywo na zakwasie ma również niższy indeks glikemiczny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here