Krew to bardzo ważny element ludzkiego organizmu. Aby człowiek mógł prawidłowo funkcjonować pewien utrzymać odpowiednią równowagę wewnętrzną, a także stale kontrolować poszczególne układy, w tym krwionośny. Jakie zaburzenia krwi mogą występować u człowieka?

Czym jest ciśnienie krwi?

Jakie schorzenia związane są z wysokim ciśnieniem krwi?
Ciśnienie krwi to inaczej mówiąc ciśnienie tętnicze, które określa stan w jakim krew napiera na ściany naczyń. Wysokość ciśnienia zależna jest od wielu czynników wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Jednak przede wszystkim jest ona zależna od pracy serca i siły skurczu tego mięśnia. Na ciśnienie wpływ mają również aspekty takie jak średnica naczyń, elastyczność, a także poziom wypełnienia łożyska naczyniowego.

Ciśnienie tętnicze to parametr mierzalny, a jego kontrola pozwala ustalić wszelkie zaburzenia i dysfunkcje, a także skorygować je. Parametry te zmieniają się z wiekiem, a opisywane jest za pomocą dwóch wartości. Ciśnienie skurczowe i ciśnienie rozkurczowe. Górną granicą – mieszczącą się w normie – ciśnienia skurczowego jest 140 mmHg natomiast rozkurczowego 90 mmHg.

Ciśnienie tętnicze może przekraczać te normy, a stan taki nazywamy wysokim lub niskim ciśnieniem krwi.

Wysokie ciśnienie krwi, jest stanem, który wskazuje na zbyt duży nacisk, a wartości pomiaru przekraczają 140/90 mmHg. Przy tego rodzaju zaburzeniach bardzo ważnym jest znalezienie przyczyny oraz zniwelowania skutków jego powstania. Stan taki może być wywołany wieloma czynnikami, a do najbardziej powszechnych należą:
– choroby serca,
– choroby nerek,
– stres,
– brak aktywności fizycznej,
– zaburzenia hormonalne,
– zła dieta,
– nadwaga,
– używki,
– uwarunkowania genetyczne
– wiele innych.

Nadciśnienie, to schorzenie, które może doprowadzić do wielu groźnych chorób, jak również znacząco wpłynąć na zdrowie i życie człowieka. Nieleczone nadciśnienie może doprowadzić do zawału serca, udaru mózgu, niewydolności nerek, miażdżycy czy choroby niedokrwiennej serca.

ciśnieniomierz

Objawy nadciśnienia zazwyczaj są widoczne i odczuwalne, a oznak problemów z ciśnieniem tętniczym nie należy bagatelizować. Do najczęściej występujących objawów można zaliczyć:
– kołatanie serca,
– duszności,
– zawroty głowy,
– widoczne mroczki przed oczami,
– rozdrażnienie,
– potliwość,
– zaczerwienie twarzy, itp.

Niektóre osoby nie odczuwają dolegliwości, a choroba rozwija się w utajeniu. Warto zatem stale kontrolować wartości ciśnienia krwi, jak również stosować się do zasad zdrowego życia.
Postępująca choroba może znacznie uszkodzić pracę wielu narządów, a zaniedbanie problemu może doprowadzić do zaburzeń pracy nerek, zaburzeń poruszania się i lokomocji, kłopotów ze wzrokiem, zmniejszenia sprawności intelektualnej, obrzęków, wychłodzenia kończyn, itp.

Diagnostyka nadciśnienia tętniczego

Diagnostyka i rozpoznanie choroby odbywa się na kilku etapach. Pierwszym i podstawowym działaniem jest pomiar ciśnienia z użyciem odpowiedniej aparatury – ciśnieniomierza. Pomiar należy wykonać parokrotnie, a czynność powtarzać przez kilka kolejnych dni.
Kolejną fazą jest wykluczenie jakichkolwiek powikłań narządowych, pomoże to ustalić stopień choroby, jak również długość jej rozwoju.
Ważnym etapem jest również wykonanie badania echokardiograficznego serca oraz analiza różnorakich badań laboratoryjnych.

Jak leczyć zaburzenia związane z wysokim ciśnieniem krwi?

wysokie ciśnienie

Leczenie schorzenia zależne jest od podłoża powstania choroby, jak również jej zaawansowania. Istnieje wiele procesów, mogących wyregulować ciśnienie, jednak najważniejszym jest dotarcie do samych podstaw.
Najważniejszymi czynnikami, podczas walki z nadciśnieniem jest unormowanie trybu życia, zmiana i utrzymanie odpowiedniej diety, zminimalizowanie czynników wpływających na obecny stan, a także stosowanie dobranych preparatów leczniczych.

W farmakoterapii zaleca się przyjmowanie leków:
– moczopędnych,
– obniżających napięcie układu współczulnego,
– antagonistów aldosteronu,
– obniżających ciśnienie, itp.

Prawidłowe wykonanie pomiaru ciśnienia tętniczego
Ciśnienie krwi można, a nawet należy kontrolować regularnie. Pomiar można wykonać samemu, w warunkach domowych. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli aparatów, posiadających wiele dodatkowych funkcji. Wiele z nich wykrywa wysokie ciśnienie krwi i ostrzega o nieprawidłowości sygnałem dźwiękowym. Bardziej zaawansowane sprzęty pokazują również puls, wykrywają arytmię, jak również posiadają wbudowana pamięć do przechowywania wyników pomiarów

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here