Aktywność fizyczna oraz zbilansowana dieta to podstawa dobrze funkcjonującego organizmu. Jednym z podstawowych elementów diety każdego z nas powinien być aloes. Ta powszechnie wykorzystywana zarówno w przemyśle kosmetycznym, jak i w medycynie roślina może wywrzeć przemożny prozdrowotny wpływ na nasze ciało.

Aloes kiedyś i dziś

Wbrew pozorom wykorzystanie aloesu do wsparcia organizmu nie zostało zapoczątkowane XIX, czy też w XX wieku, ale już w starożytności. W wyjątkowych właściwości tej rośliny korzystali możni starożytnego Egiptu, starożytnej Grecji, Macedonii, czy też Rzymu. Już wtedy doskonale zdawano sobie sprawą, że regularne korzystanie z aloesu może przynieść same pozytywne efekty.

W przypadku przemysłu kosmetycznego współcześnie aloes dostępny jest pod postacią kremów, żeli, oraz innych preparatów, które najczęściej mają na celu mają zwalczanie niedoskonałości cery. Ponadto z powodu swoich właściwości przeciwłupieżowych oraz wzmacniających aloes jest powszechnym składnikiem preparatów do pielęgnacji włosów. Co jeszcze warto wiedzieć o tej roślinie?

W przypadku zastosowania medycznego roślina ta najczęściej wykorzystywana jest do leczenia oparzeń, czy też trudno gojących się ran. Ponadto może być ona użyta między innymi w czasie leczenia różnorodnych alergii oraz jako doskonały środek na ogólne wzmocnienie odporności organizmu. Oczywiście nie są to jedyne sposoby wykorzystania tej unikatowej rośliny.

Różnorodne gatunki

W pierwszej kolejności należy zrobić odpowiednie rozróżnienie pomiędzy poszczególnymi gatunkami aloesu. Współcześnie na kilku kontynentach rośnie około 550 gatunków tej unikatowej rośliny. Niemniej jednak jedynie niewielka część z nich znajduje zastosowanie w medycynie oraz kosmetyce. Do najczęściej wykorzystywanych gatunków zalicza się Aloe Vera, czyli aloes zwyczajny oraz aloes drzewiasty. Czym się różnią się od siebie te dwie rośliny?

Z pewnością najpowszechniej wykorzystywanym gatunkiem aloesu jest Aloe Vera znany również jako aloes barbadoski. Roślina ta chociaż w 96% składa się jedynie z wody to w pozostałych kilku procentach suchej masy zawiera ogromną ilość mikro i makroelementów między innymi w postaci pierwiastków oraz witamin. Do najważniejszych witamin występujących w tym gatunku zalicza się witaminy B1, B2, B6, C i E. Z kolei główne pierwiastki chemiczne  w masie aloesu zwyczajnego to:

– potas,

– cynk,

– żelazo,

– mangan,

– wapń,

– miedź,

– sód.

Wykorzystanie  aloesu drzewiastego jest znacznie mniejsze. Najczęściej znajduje on zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Równocześnie jest to ten gatunek aloesu, który najczęściej występuje w polskich domach. Wynika to przede wszystkim z jego popularności jako roślina doniczkowa. Co jeszcze warto wiedzieć przed zakupami?

Odpowiednie certyfikaty

Niezależnie od tego czy kupujemy Aloe Vera, czy też aloes drzewiasty w celach kosmetycznych lub medycznych powinniśmy zwracać uwagę na odpowiednie certyfikaty. Pomimo obecności aloesu w produkcie jego jakość może być stosunkowo niska. Jeżeli chcemy tego uniknąć powinniśmy  każdorazowo wybierać preparaty na których znajduje się certyfikat Międzynarodowej Rady Naukowej do spraw Aloesu np. take jak w sklepie forever-kosmetyki.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here