Okazuje się, że mamy genetyczne predyspozycje do problemów z kręgosłupem. Bóle pojawiają się wraz ze starzeniem się naszego organizmu, ale ogromny wpływ na tego rodzaju dysfunkcje mają niestety także nasze codzienne nawyki.

Czy wiesz, że od 1990 roku podwoiła się liczba pacjentów, którzy cierpią na przewlekły ból kręgosłupa różnego rodzaju i poddają się z tego tytułu zabiegom rehabilitacyjnym? Tego rodzaju niesprawność dotyczy przede wszystkim osób o niższym wykształceniu i niższych dochodach. Powodem może być wykonywanie przez nich przede wszystkim pracy fizycznej albo brak świadomości w kwestii konieczności prowadzenia profilaktyki prozdrowotnej w zakresie całej naszej postawy i narządu ruchu.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że większość Polaków udaje się do przychodni, by obejrzał ich lekarz od kręgosłupa najczęściej dopiero wtedy, gdy dolegliwości bólowe są już tak silne, że nie pozwalają normalnie funkcjonować. Prawda jest taka, że do ortopedy powinniśmy udawać się od razu, kiedy tylko odczujemy pierwszy ból w obrębie kręgosłupa.

Bóle pleców mogą pojawiać się z różnych przyczyn. Sam ból może występować stale bądź cyklicznie, może też być o różnym nasileniu. U większości osób, które bagatelizują problem, szybko nasila się, przez co ogranicza sprawność ruchową.

Sposoby na ból kręgosłupa

Wiadomo na pewno, że to lekarz od kręgosłupa powinien zalecić odpowiednią terapię. Przyczyny bólu są różne, nie ma tzw. złotego środka. Bóle o lekkim bądź średnim nasileniu można niwelować poprzez odpoczynek w pozycji leżącej i odpoczynek. Przydają się też gorące kąpiele albo zimne okłady. Coraz więcej osób wybiera również profesjonalne masaże – na te należy decydować się tylko po uzyskaniu właściwej diagnozy. Okazuje się, że różne rodzaje masażu mogą bardziej zaszkodzić aniżeli pomóc.

Doraźną pomocą są także środki przeciwbólowe dostępne w aptece bez recepty w formie tabletek bądź maści do smarowania miejscowego.

Kiedy bol staje się nie do zniesienia, pomocą okazuje się ortopeda, która zaleca najczęściej serię zabiegów rehabilitacyjnych. To najczęściej masaże, korektywa, krioterapia. Wszystkie zabiegi należy wykonywać seriami, a pacjent musi wykazać sporą cierpliwość. Jeden masaż z całą pewnością nie wystarczy, by pozbyć się problemu. Co więcej, wszystkie zabiegi muszą być dopasowane indywidualnie do problemu. Bóle kręgosłupa mogą mieć różne podłoże, sama dolegliwość może występować na jego różnym odcinku i mieć różne nasilenie. Diagnostyka jest priorytetem, by odzyskać pełne zdrowie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here