Dyskopatia jest jedną z najczęściej występujących chorób układu szkieletowego u psów. Jeśli usłyszałeś diagnozę od weterynarza i obawiasz się o zdrowie swojego pupila, przeczytaj nasze wskazówki. Z tego artykułu, dowiesz się czym w ogóle jest dyskopatia i jakie są metody leczenia tej choroby, dzięki czemu będziesz mógł wstępnie zdiagnozować objawy u swojego psa.

Czym jest dyskopatia u psa?

Dyskopatia u psa to schorzenie krążka międzykręgowego, które powoduje jego wypadnięcie, przesunięcie lub zniszczenie. Prowadzi to do zaburzeń neurologicznych u zwierzęcia.

Krążki międzykręgowe (zwane potocznie dyskami) znajdują się między trzonami kręgów kręgosłupa. Buduje je jądro miażdżyste, które jest otoczone pierścieniem włóknistym – tworzy on z dwoma sąsiednimi kręgami segment ruchowy kręgosłupa. Jądro miażdżyste umożliwia przenoszenie obciążeń i zapewnia segmentowi ruchowemu elastyczność. Pierścień włóknisty ma za zadanie zapobiegać przemieszczaniu się jądra miażdżystego.

Jak wyglądają objawy?

W zależności od zaawansowania choroby, objawy dyskopatii mogą być zróżnicowane i zależą od miejsca, w którym doszło do uszkodzenia. Dyskopatia u psa w przypadku zwyrodnienia w odcinku szyjnym, objawia się: nisko opuszczoną głową, kulawizną kończyn piersiowych, brakiem apetytu, sennością i sztywnością karku. Jeśli do uszkodzeń doszło w odcinku piersiowo-lędźwiowym, u zwierzęcia odzwierciedlać się to będzie również w braku apetytu i osowiałości, ale także może występować bolesność podczas dotykania odcinka (skomlenie psa), podkulony ogon, niechęć do ruchu czy ból podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych. 

U psa można zauważyć również niedowład lub paraliż kończyn miednicznych. Objawy mogą być niesymetryczne i być bardziej odczuwalne przez psa w jednej kończynie. 

Jakie rasy psów są narażone na dyskopatię?

Niektóre rasy psów mają predyspozycje genetyczne do cierpienia na dyskopatię. Są to między innymi buldogi francuskie, jamniki, pudle miniaturowe, shih tzu, pekińczyk, doberman czy beagiel. 

Diagnozowanie

Aby zdiagnozować dyskopatię, należy wykonać badanie kliniczne i neurologiczne, w celu wykluczenia innych chorób. Badanie RTG kręgosłupa, pozwala zlokalizować źródło bólu. RTG najlepiej wykonywać z kontrastem przygotowującym do mielografii. Mielografia jest jednak wykonywana w znieczuleniu ogólnym i jest obarczona ryzykiem. Coraz częściej popularne stają się badania MRI i CT. Oprócz tych metod, można również diagnozować za pomocą tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego. Lekarz powinien sprawdzić, czy pies może oddawać mocz bezboleśnie. 

Dyskopatia u psa – leczenie choroby

Po diagnozie, podstawą postępowania zachowawczego jest bezwzględne ograniczenie ruchu zwierzęcia na okres do miesiąca. 

Dodatkowo stosuje się leki niesterydowe przeciwzapalne (specjalne dla psów). Pamiętaj, że nie wolno podawać zwierzętom leków dla ludzi – zwierzę może dostać krwotocznego zapalenia przewodu pokarmowego. Jako wspomaganie terapii, można podawać witaminę E i C, które spowalniają procesy degeneracyjne w obrębie rdzenia kręgowego. 

U zwierząt, które mają znaczne deficyty neurologiczne, przeprowadza się operację. Najczęściej polega ona na usunięciu fragmentu jądra miażdżystego, który uciska rdzeń kręgowy. 

Dyskopatia u psa to choroba, w której ważna jest cierpliwość i stała opieka nad zwierzęciem. W Klinice Kurosz specjaliści weterynarii zaopiekują się Twoim pupilem i zadbają o jego zdrowie.

[Głosów:15    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here