Dostrzegasz między kosmykami charakterystyczne płatki, które powodują swędzenie głowy? Czesząc włosy, masz wrażenie, że na Twym ramieniu ląduje nieestetyczny biały proszek? Masz kłopot z łuszczeniem się naskórka? Prawdopodobnie cierpisz na łupież, który stanowi istotny problem natury dermatologicznej, wymagający jak najszybszej interwencji. Zastanawiasz się jednak, jak wyleczyć łupież? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym tekście.

Nie tylko zaniedbanie higieniczne


Łupież kojarzy się stereotypowo z brakiem higieny osobistej. Ona/on nie myją włosów systematycznie, są niechlujni, więc nie dziwi fakt, że cierpią na tę nieprzyjemną dolegliwość. Otóż nic bardziej mylnego! Łuszczący się naskórek głowy to po prostu choroba, która potrzebuje leczenia jak wszelkie inne schorzenia. Do wyboru zmagający się z łupieżem ma rozmaite metody, z czego można podzielić je na domowe, tj. naturalne oraz apteczne. To, który sposób konkretnie wybierzemy powinno być natomiast uzależnione ściśle od typu wywołującej dyskomfort dolegliwości. Generalne wydziela się łupież suchy, który występuje przeważnie u osób z tendencją do łojotoku, a także łupież tłusty, stanowiący odmianę suchego. Podczas gdy ten pierwszy objawia się białymi, suchymi płatkami pokrywającymi skórę głowy, ten drugi ma zabarwienie żółtawe i jest tłusty.

Skąd to się bierze?


Skoro jest to choroba, a nie tyle symptom braku staranności w higienie osobistej, nasuwa się pytanie – co jest przyczyną powstawania łupieżu? Z danych medycznych wynika, że na ten problem dermatologiczny cierpi aktualnie ponad 3 miliony Polaków! Powodem jest zazwyczaj inwazja drożdżopodobnych grzybów, tj. Malassezia, które gromadząc się między włosami nie wywołują przez długi czas żadnych sygnałów alarmowych, ale systematycznie mnożą się, przez co dochodzi do zaburzenia równowagi ekosystemu skórnego. W konsekwencji tego pojawia się kłopot łuszczenia, a nieleczony łupież może zaś niekorzystnie wpływać na włosy, powodując ich osłabienie.

Jak się tego pozbyć?


Jeżeli nie wiesz, jak wyleczyć łupież, zacznij od ustalenia, który jego typ Ciebie właśnie dotyczy. Generalnie, znacznie ciężej jest pozbyć się na trwałe łupieżu tłustego niż suchego, bowiem sucha odmiana znika zazwyczaj po zastosowaniu dobrych środków pielęgnacyjnych, w tym szamponu przeciwłupieżowego, odżywki i maseczek bazujących na właściwym składzie. Dodatkowo, przydałoby się zrezygnować, przynajmniej na pewien czas, z suszenia czupryny suszarką oraz forsowania włosów prostownicą, czy szczotką. Co do łupieżu tłustego, nie obejdzie się natomiast bez interwencji specjalistów. To lekarz dermatolog powinien ustalić sposób leczenia, bazujący nie tylko na kosmetykach, ale także farmaceutykach – maściach z kwasem salicylowym, irytoninanem cynku, czy siarczkiem selenu. W tym wypadku konieczne jest indywidualne dobranie poziomu stężenia preparatów, w zależności od kondycji skóry głowy oraz stadium zaawansowania choroby.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here