Ciąża to czas w życiu kobiety, podczas którego zapotrzebowanie na makro i mikro elementy ważne dla organizmu matki znacznie się zwiększa dla prawidłowego przebiegu ciąży oraz rozwoju dziecka jest to bardzo istotne.
Rola kwasu DHA w ciąży
Jednym z najważniejszych składników diety podczas trwania ciąży jak i w okresie karmienia piersią jest kwas dokozaheksaenowy, inaczej zwany kwasem DHA. Suplementacja DHA w ciąży ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. Udowodniono w licznych badaniach naukowych, że kwasy tłuszczowe nienasycone (DHA) potrzebne są dziecku nie tylko w łonie matki, ważne są także po urodzeniu, kiedy maluch rośnie i rozwija się. Początkowo dostarczane przez łożysko, a później wraz z matczynym pokarmem odpowiadają za prawidłowy rozwój układu nerwowego.
Kwas DHA w diecie ciężarnej
Przyszłe mamy powinny mieć świadomość, jak ważne znaczenie w diecie ma DHA, w drugim i trzecim trymestrze ciąży, kiedy to ma miejsce intensywny wzrost mózgowia płodu szczególnie. Ponadto kwas DHA ma duży wpływ na późniejszy rozwój umysłowy, zmniejsza ryzyko rozwoju alergii, a jego niedobór w diecie malucha może mieć nieść za sobą konsekwencje w postaci problemów z koncentracją, może powodować zaburzenia widzenia u dzieci, a także być przyczyną retinopatii wcześniaków, mogącej prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku.
Zalety kwasu DHA
Warto o nim jeszcze wiedzieć, że jest ważnym składnikiem budulcowym tkanki mózgowej, jak i również siatkówki oka. Ma tym samym wpływ na prawidłowy rozwój narządu wzroku, m. in. na ostrość widzenia. Pomaga rozwijać u malucha funkcje poznawcze i motoryczne.
Składnik ten ma również ważne znaczenie dla organizmu matki, zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji poporodowej. Udowodniono również, że u kobiet stosujących witaminy i minerały dla kobiet zawierające odpowiednią dawkę kwasu DHA dużo rzadziej występuje stan przedrzucawkowy, ograniczając tym samym jego konsekwencje takie jak niska masa urodzeniowa dziecka, czy odklejenie się łożyska.
Kwas DHA jest jednym ze składników z grupy kwasów Omega-3, dlatego warto dbać, aby źródło tych kwasów było jak najbardziej naturalne i bezpieczne. Ma to szczególnie duże znaczenie dla kobiet w ciąży, w końcu chodzi o zdrowie nie tylko matki, ale również jej dziecka.
Kwasy Omega-3 znajdziemy oczywiście w mięsie ryb, lecz należy z nimi uważać, ponieważ istnieje ryzyko skażenia ryb np. metalami ciężkimi. Alternatywą dla nich mogą być np. algi morskie. Rynek farmaceutyczny oferuje szeroki wybór suplementów zawierających kwas DHA pochodzący z bezpiecznych źródeł i odpowiednich dawkach. Powinna sięgać po nie każda kobieta spodziewająca się dziecka.