Rozległy zawał serca, czyli zawał mięśnia sercowego oznacza martwicę, spowodowaną zatkaniem jednej z tętnic wieńcowych, mających dostarczać krew do serca. Skutki ataku są uzależnione od wielkości części serca, która uległa niedokrwieniu.
Rozległy zawał serca jest przede wszystkim skutkiem miażdżycy, czyli odkładania się cholesterolu na ściankach tętnic i w konsekwencji ich zatkania. Niedostateczny przepływ krwi powoduje dławicę piersiową, czyli duszności i ból w klatce piersiowej, poprzedzające rozległy zawał serca. Dławica objawia się początkowo po wysiłku fizycznym lub zdenerwowaniu, z czasem występuje coraz częściej.
Jeżeli pacjent uda się w porę do lekarza, zostanie mu podana nitrogliceryna, która rozszerza tętnice, umożliwiając przepływ krwi. Dławica trwa zazwyczaj do dwudziestu minut, jeżeli objawy, głównie ból, utrzymują się dłużej i nie ustępują po podaniu leku, oznacza to, że wystąpił rozległy zawał serca.
Główną przyczyną chorób serca jest przede wszystkim niewłaściwy styl życia, a do rozległego zawału serca prowadzą głównie: długotrwały stres, regularne palenie papierosów lub innego tytoniu, zażywanie narkotyków, nadciśnienie tętnicze wywołane między innymi złą dietą, przyjmowanie alkoholu w nadmiernej ilości, dieta bogata w tłuszcze, niespożywanie warzyw, owoców, zbyt wysoki poziom złego cholesterolu, powodujący zaburzenia gospodarki lipidowej, cukrzyca, nadwaga i otyłość, przede wszystkim otyłość brzuszna.
Z badań wynika, że na rozległy zawał serca narażeni są przede wszystkim mężczyźni około pięćdziesiątego roku życia, a także osoby starsze. Nie zostało to potwierdzone naukowe, ale z obserwacji wynika, iż osoby, których krewni przeszli atak serca, są również narażone na wystąpienie tego typu schorzenia.
Rozległy zawał serca, u każdego pacjenta, objawia się nieco inaczej, ponadto stan przedzawałowy jest często mylony z niestrawnością lub bólem kręgosłupa. Nieczęsto, ale zdarza się, że atak serca przebiega bezobjawowo. Pacjenci podczas zawału skarżą się przede wszystkim na promieniujący, tępy ból w klatce piersiowej, który rozchodzi się od mostka, w kierunku nadbrzusza, barku, szyi i żuchwy. Szczególnie dotkliwe są również duszności oraz poczucie paraliżującego lęku.
Rozległy zawał serca, w kolejnym etapie rozwoju, objawia się gwałtownym spadkiem ciśnienia tętniczego krwi, bladością, potami, podniesieniem temperatury ciała, przyspieszonym pulsem, mdłościami, wymiotami oraz zawrotami głowy. W przypadku pacjentów, u których występowały wcześniej problemy z sercem i posiadają nitroglicerynę, przy wystąpieniu powyższych objawów powinni oni niezwłocznie zażyć jedną dawkę leku, psikając pod językiem, a następnie wezwać pomoc.
Chorzy, którzy przeszli rozległy zawał serca, wymagają bezwzględnej hospitalizacji
Podstawą do rozpoczęcia leczenia jest określenia stopnia spustoszenia w organizmie, jakie nastąpiło na skutek ataku. Stopień rozległości zawału jest określany na podstawie badania krwi, podczas którego jest określany poziom troponiny czyli tzw. marker uszkodzenia mięśnia sercowego, a także na podstawie odczynu Biernackiego czyli tzw. OB. Wykonuje się również badania w zakresie stałego monitorowania elektrokardiogramem tzw. EKG oraz wykonania zdjęcia rentgenowskiego klatki piersiowej tzw. RTG.
Aby dokładniej zobaczyć co dzieje się w tętnicach pacjenta oraz w celu ich rozszerzenia przeprowadza się koronarografię, która polega na wstrzyknięciu do żył kontrastu. Rozległy zawał serca powoduje zniszczenia w organizmie, które są leczone farmakologicznie i zabiegowo. Pacjentom są podawane przede wszystkim leki przeciwzakrzepowe, zapobiegające niedokrwieniu oraz służące stabilizacji blaszki miażdżycowej.
Jeden z wykonywanych zabiegów polega na przepchaniu tętnic, w celu umożliwienia swobodnego przepływu krwi, natomiast w przypadku występowania bardzo dużej ilości blaszki miażdżycowej koniecznym jest wykonanie operacji zwanej by-pasami, która polega na wszczepieniu pomostów w postaci fragmentu żyły podudzia lub rurek z tworzywa sztucznego. Operacja ma na celu stworzenie dla krwi drogi, omijającej fragment tętnicy najbardziej obłożony blaszkami miażdżycowymi.
Rozległy zawał serca powoduje zazwyczaj liczne niekorzystne skutki w orgazmie ludzkim. Zalicza się do nich przede wszystkim ostrą niewydolność serca, pęknięcie ściany serca lub przegrody międzykomorowej, ponowny zawał serca, udar mózgu. Aby ograniczyć do minimum możliwość wystąpienia kolejnego ataku należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza, przyjmować przepisane leki oraz stosować zdrową dietę.