Rola fundacji onkologicznych w edukacji na temat białaczki u dzieci

0
75

Choroby nowotworowe mogą dotknąć każdego z nas, bez względu na płeć, wiek, czy kolor skóry. Chorują na nie zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. I choć najczęściej są one diagnozowane w wieku dojrzałym, to coraz większy wzrost zachorowań odnotowuje się też wśród dzieci i młodzieży, zwłaszcza na białaczkę. Co wiemy o tej podstępnej chorobie i co należy zrobić, aby była ona szybciej diagnozowana i skutecznie leczona?

Białaczka u dzieci – objawy i metody leczenia

Białaczki to nowotwory złośliwe pojawiające się w wyniku patologicznego rozrostu komórek układu krwiotwórczego. Choroba dotyka najczęściej dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Na ten rodzaj nowotworu częściej chorują chłopcy. Stany podgorączkowe, bladość skóry, apatia, powiększone węzły chłonne i nawracające infekcje to najczęstsze objawy choroby. Niestety są one mało charakterystyczne. Co więcej, pojawiają się także przy innych schorzeniach dziecięcych, co może utrudniać właściwe rozpoznanie białaczki i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Białaczka u dzieci rozwija się w błyskawicznym tempie, dlatego im szybciej zostanie wykryta, tym większa jest szansa na całkowite jej wyleczenie. Dlatego właśnie tak ważne jest edukowanie społeczeństwa na temat białaczki, charakterystycznych jej objawów i dostępnych metod leczenia. To zadania, którymi między innymi zajmuje się fundacja onkologiczna Urtica. Prowadzi ona liczne inicjatywy, które w różny sposób wspierają dzieci chore na białaczkę. Dzięki jej działaniom zwiększa się świadomość społeczna dotycząca tej podstępnej choroby. Chorzy i ich rodziny otrzymują też wsparcie psychologiczne, tak potrzebne podczas walki z nowotworem.

Fundacje onkologiczne i ich wkład w edukację na temat białaczki u dzieci

Fundacja Urtica dzieciom, ale także inne fundacje onkologiczne prowadzą liczne akcje i inicjatywy edukacyjne, których celem jest między innymi zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat chorób nowotworowych u dzieci. Udzielają one też wszechstronnego wsparcia dotkniętym chorobą dzieciom. Poprzez materiały edukacyjne pomagają też ich rodzicom odnaleźć się w tej trudnej dla nich sytuacji. Dzięki takim publikacjom mogą się oni lepiej zrozumieć, jak należy wspierać swoje dziecko w chorobie, a także, w jaki sposób spędzać z nim czas, aby, choć na chwilę mogło ono zapomnieć o chorobie.

Dzięki fundacjom onkologicznym dziecko z białaczką ma dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia, co zwiększa jego szanse na szybkie wyzdrowienie. Stowarzyszenia te propagują także wiedzę na temat nowotworów, a także zachęcają do oddawania szpiku kostnego, który często jest najlepszym lekiem na nowotwór.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here