Choroby naczyniowe to niestety zdecydowanie plaga naszych czasów. Szybki tryb życia, stres, niezdrowa dieta, kupowanie przetworzonych, łatwo dostępnych pokarmów to tylko kilka punktów prowadzących do zwiększonej zapadalności na choroby układu sercowo – naczyniowego, takie jak na przykład zawał serca, udar mózgu, miażdżyca naczyń krwionośnych czy choroba wieńcowa.

Zrównoważona dieta oraz spożywanie nieprzetworzonych pokarmów zdecydowanie poprawiłaby sytuację zdrowotną w kwestii chorób naczyniowych. Choroby naczyniowe to pierwsza przyczyna zgonów we współczesnym świecie, również w Polsce.

Warto przerzucić się na znaną i polecaną przez naukowców i lekarzy dietę śródziemnomorską. Dieta śródziemnomorska jest bogata w białko roślinne, w przeciwieństwie do białka zwierzęcego. Jakie ma to konsekwencje dla naszego organizmu? Warto zauważyć korzystny wpływ niskiej zawartości białka zwierzęcego w naszej diecie.

Białko zwierzęce zawiera bowiem duże ilości metiony, która w organizmie ulega przekształceniu do homocysteiny – uważanej obecnie za niezależny czynnik rozwoju miażdżycy. Dlatego właśnie powinniśmy unikać spożywania dużych ilości czerwonego mięsa. Dieta śródziemnomorska, obfitująca w warzywa i owoce dostarcza naszemu organizmowi również dużych ilości flawonoidów, przeciwutleniaczy oraz witamin.

Mają one potwierdzone działanie przeciw starzeniowe, między innymi ze względu na neutralizowanie wolnych rodników tlenowych. Ciekawym związkiem polifenolowym jest resweratrol. Znajdziemy go w dużych ilościach w winogronach i w czerwonym winie. Jego rola polega na zwiększaniu w surowicy stężenia frakcji HDL cholesterolu, która jest uznawana za tak zwany „dobry cholesterol”.

Co o diecie śródziemnomorskiej i jej wpływie na nasz organizm mówią badania naukowe?

Dieta śródziemnomorska stosowana regularnie wykazuje wiele udowodnionych naukowo prozdrowotnych właściwości. Jedną z głównych korzyści płynących ze stosowania tej diety jest jej pozytywny wpływ na układ krążenia. Przykładem dowodzącym działania diety jest m.in. hiszpańskie badanie PREDIMED, w którym osoby obciążone czynnikami ryzyka takimi jak: otyłość, palenie papierosów, cukrzyca, nadciśnienie oraz dyslipidemia podzielono na trzy grupy.

leki

Jedna z grup stosowała dietę śródziemnomorską z dodatkowym 1 litrem oliwy tygodniowo, druga grupa do diety śródziemnomorskiej substytuowała dodatkowo codziennie 30g orzechów, natomiast trzecia grupa będąca grupą kontrolną miała zachować jedynie ograniczenie tłuszczu w diecie. W wynikach badania udowodniono 30% spadek ryzyka incydentów sercowo-naczyniowych w 1 i 2 grupie, czyli stosującej dietę śródziemnomorską wzbogaconą oliwą z oliwek i mieszkanką orzechów.

Jak w polskich warunkach stosować dietę śródziemnomorską? Oto kilka praktycznych rad.
1. Każdy posiłek w ciągu dnia powinien zawierać pewną ilość warzyw lub owoców. Najlepiej spożywać 5 porcji owoców dziennie.
2. Pamiętaj o codziennym wypijaniu wody mineralnej (przynajmniej 1,5-2l) oraz jednej lampki czerwonego wina.
3. Ogranicz spożywanie słodyczy – lepiej zastąpić je bakaliami, dozwolona jest tutaj gorzka czekolada oraz suszone owoce.
4. Ogranicz spożycie soli kuchennej – do potraw można dodawać czosnek, zioła.
5. Przynajmniej trzy razy w tygodniu warto zjeść ryby, szczególnie ryby morskie.
6. Białe pieczywo zastąp pieczywem razowym.
7. Czerwone mięso jedz tylko kilka razy w miesiącu.
8. Jako podstawowy tłuszcz do przygotowywania dań stosuj dobrej jakości oliwę z oliwek.
9. Staraj się wybierać produkty jak najmniej przetworzone, niezawierające konserwantów i sztucznych substancji.
10. Dieta śródziemnomorska jest różnorodna, spożywaj owoce i warzywa sezonowe, nie ograniczaj się do ściśle określonych produktów.
11. Na koniec jedna z najważniejszych rad – nie zapominaj o regularnej aktywności fizycznej, która stanowi podstawę piramidy diety śródziemnomorskiej.

służba zdrowia

Warto zmienić swoje nawyki żywieniowe, by zapobiegać czynnie chorobom naczyniowym, które są przecież tak trudne do leczenia i tak kosztowne dla całego systemu zdrowia. Warto pamiętać również o kontrolnych badaniach laboratoryjnych, takich jak na przykład badanie poziomu cholesterolu we krwi.

Wykrycie nieprawidłowości w lipidogramie pozwoli na szybsze wprowadzenia skutecznego leczenia hipercholesterolemii. Warto odwiedzić swojego lekarza pierwszego kontaktu i poradzić się go w kwestii leczenia i zapobiegania chorobom sercowo – naczyniowym. Lekarz ten posiada niezbędną wiedzę i kwalifikacje dotyczące profilaktyki i leczenia tego rodzaju chorób.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here