Medytacja dla początkujących to dość proste zadanie, za to dające wiele korzyści dla zdrowia i psychiki. Pomaga zredukować stres, przywraca równowagę i harmonię w życiu, poprawia stan zdrowia i wyniki w nauce i pracy. Wszystko to dlatego, że pozwala wyciszyć dręczące myśli, a tym samym nasz umysł może wreszcie odpocząć. Jak medytować, żeby poczuć się lepiej? Oto kilka rad.

Medytacja dla początkujących i płynące z niej korzyści

Powracające nieustannie dręczące myśli są jak niezamknięta aplikacja na komputerze. Wyczerpują nas nerwowo i fizycznie, sprawiają, że zaczynamy gorzej funkcjonować, a problemy, zamiast znikać, coraz bardziej się mnożą.

Medytacja to sposób na zamknięcie niepotrzebnych „aplikacji”, co sprawia, że umysł może wreszcie odpocząć i zająć się codziennymi sprawami z odnowioną energią.

Agnieszka Maciąg przekonuje, że medytacja to także sposób na zwiększenie naszej kreatywności, pewności siebie i wewnętrznej harmonii.

Przede wszystkim medytacja to jednak doskonały sposób na stres. Kiedy przestajemy skupiać się na niepokojących nas myślach, obawach i lękach o jutro, znikają powody generujące stres. Pamiętajmy, że tak naprawdę wszystko zależy od tego, jak postrzegamy daną sytuację. Nie możemy zmienić wielu okoliczności zewnętrznych, ale możemy zmienić nasze własne do nich nastawienie.

Jak medytować?

Medytacja dla początkujących powinna stopniowo wprowadzać w nas umiejętność odpuszczenia natrętnych myśli. Na początek wystarczy przez kilka minut dziennie starać się obserwować swoje myśli nie skupiając się na żadnej z nich. Pozwalamy im przepływać i odejść. Umysł oswobodzony z konieczności skupiania się na określonych problemach wypoczywa.

W medytowaniu pomocne może być słuchanie spokojnej muzyki, ale niektórzy wolą medytować w ciszy. Podczas medytacji nie trzeba wcale siedzieć bez ruchu. Agnieszka Maciąg radzi, żeby – jeśli nie lubimy siedzieć – spacerować. Idąc, także można medytować, pod warunkiem, że nie rozprasza nas rozmowa.

Jak medytować, żeby medytacja dla początkujących stała się dla nas czymś przyjemnym, codziennym nawykiem, który wykonujemy z radością? Przede wszystkim dostosujmy sposób medytowania do naszych preferencji. Jeśli lubimy chodzić, spacerujmy i jednocześnie medytujmy. Jeśli lubimy towarzystwo innych osób, możemy zapisać się na medytację w grupie.

Jeśli chcemy pobyć w samotności, medytujmy w domu w czasie, gdy nie przeszkadzają nam inni domownicy.

Kiedy jest odpowiednia pora na medytację?

Tak naprawdę wszystko zależy od nas. Nie ma ściśle określonej pory, kiedy powinno się medytować. Medytacja poranna pozwoli nam uzyskać równowagę i siłę do poradzenia sobie z obowiązkami nadchodzącego dnia. Jeśli medytujemy wieczorem, pomoże się to nam wyciszyć przed snem. Możemy też medytować w ciągu dnia, gdy czujemy stres i natłok myśli. Z pewnością pomoże to nam „zresetować” umysł.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here