Jaka jest jedna z najczęstszych chorób występujących u psów? To dyskopatia. Jest ona chorobą kręgosłupa z zaburzeniami neurologicznymi, która dotyka sporą grupę czworonogów. Podpowiadamy czym się objawia dyskopatia u psa i jak ją skutecznie leczyć.

Czym jest dyskopatia u psa 

Dyskopatia u psa to choroba kręgosłupa, której przyczyną jest wypadnięcie, przesunięcie lub degeneracja tarczek międzykręgowych. W konsekwencji ich zwyrodnienia naciskają one na rdzeń kręgowy i następuje przesunięcie lub zwapnienie dysków międzykręgowych. Konsekwencją wystąpienia dyskopatii u psa jest ucisk na rdzeń kręgowy oraz nerwy wychodzące z rdzenia, a w skrajnych przypadkach możliwe jest nawet wystąpienie objawów neurologicznych i paraliż. Dyskopatia może pojawić się u każdego psa. W szczególnej grupie zagrożenia są czworonogi otyłe i w podeszłym wieku.

Psy najbardziej narażone na dyskopatię 

Przyczyny występowania dyskopatii u psów nie są w pełni znane i zbadane, jednak specjaliści podejrzewają, że kluczowy w rozwoju choroby może być proces starzenia się dysków i ich stopniowe uszkadzanie. Choroba może dotknąć każdą rasę i każdego psa. Nie ma tutaj reguły co do wieku czy płci. Jednakże, prowadzone badania pokazują, że dyskopatia częściej dotyka małe psy i rasy.

Do ras psów u których najczęściej występuje psia dyskopatia zaliczamy: jamniki, pekińczyki, beagle, pudle miniaturowe, buldożki francuskie, shih tzu, lhasa apso oraz welsh corgi. Posiadacze większych i bardzo dużych psów również powinni zachować czujność. Zagrożone dyskopatią są ponadto takie rasy jak: doberman, bokser i owczarek niemiecki.

Objawy dyskopatii u psa 

Objawy dyskopatii u psa mogą być różne u każdego zwierzaka. Wszystko zależy od miejsca, w którym doszło do uszkodzenia kręgosłupa. Przy dyskopatii odcinka szyjnego kręgosłupa pojawiają się: ból szyi, zmniejszony zakres ruchów odcinka szyjnego, sztywność i przykurcze mięśni karku i szyi, brak apetytu i niechęć do picia. Pies trzyma głowę nisko, jest osowiały i senny, zdarza się, że skomle przy ruchach głową.

Jeśli mamy do czynienia z dyskopatią odcinka piersiowo-lędźwiowego kręgosłupa, to powinny nas zaniepokoić u pupila: ból i sztywność tylnej części ciała, zwiększone  wygięcie kręgosłupa, niechęć do aktywności, niedowład i porażenie kończyn tylnych, a także zaburzenia w oddawaniu moczu i kału. 

Leczenie psiej dyskopatii 

W zależności od postępu choroby, dyskopatię u psa można leczyć na dwa sposoby – nieoperacyjnie, czyli zachowawczo oraz metodami operacyjnymi. W przypadku terapii zachowawczej należy bezwzględnie ograniczyć ruch psa na okres do 1 miesiąca. Dla małych psów metoda ta będzie łatwiejsza, większym czworonogom może być trudniej. Na czas leczenia należy psa umieścić w klatce i mimo, iż wydaje się to niehumanitarne, jest to jedyna metoda ograniczenia ruchu u naszego pupila. Dodatkowo zaleca się stosowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Leczenie operacyjne dyskopatii u psa należy podjąć jedynie w najcięższych przypadkach. Ze względu na wysoki koszt zabiegu oraz długi czas rekonwalescencji, decyzję o operacji należy podjąć świadomie i z dużą rozwagą. Nie wszystkie czworonogi będą kwalifikować się do zabiegu – decyzję zawsze indywidualnie podejmuje weterynarz. Dyskopatię u psa najczęściej leczy się operacyjnie wykonując zabieg laminektomi lub hemilaminektomi. 

Jeśli zainteresował Cię opisany temat, zachęcamy do odwiedzenia strony klinikakurosz.pl, gdzie szczegółowo omawiamy różne kwestie związane ze zdrowiem naszych czworonożnych przyjaciół. 

[Głosów:5    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here