Zapalenie ucha zewnętrznego spowodowane obecnością wody w przewodzie słuchowym zewnętrznym potocznie nazywamy uchem pływaka. Badania przeprowadzone na dużej grupie aktywnych nurków wykazały, że schorzenie występuje aż w 43% badanej grupy. Ryzyko wystąpienia ucha pływaka jest prawie 5-krotnie większe u osób często pływających. Częsty kontakt z wodą pozostającą w uchu po pływaniu powoduje wytworzenie środowiska wilgotnego i ciepłego sprzyjającego rozwojowi bakterii. Bakterią często wywołującą infekcje jest pałeczka ropy błękitnej. Rzadziej infekcje wywołują wirusy i grzyby. Ryzyko infekcji zwiększa używanie narzędzi nieodpowiednich do usuwania woskowiny z przewodów słuchowych oraz zadrapania ułatwiające wnikanie bakterii.

Choroba dotyka nie tylko zawodowych pływaków, może wystąpić u osób korzystających z kąpieli w zanieczyszczonych zbiornikach wodnych oraz przebywających w miejscach z cieplejszym klimatem o podwyższonej wilgotności powietrza. Częste zachorowania  notuje się u dzieci w wieku 5-14 lat w miesiącach letnich.

Objawy zapalenia ucha zewnętrznego

Charakterystycznym objawem ucha pływaka jest obrzęk i zaczerwienienie w obrębie narządów słuchu utrudniające wychwytywanie fal dźwiękowych prowadzące do problemów ze słuchem. Objawy zapalenia ucha zewnętrznego mogą być łagodne, umiarkowane i zaawansowane. Objawy łagodne to: świąd w przewodzie słuchowym zewnętrznym, dyskomfort nasilający się po naciągnięciu małżowiny usznej, bezbarwny, bezwonny wysięk i lekkie zaczerwienienie ucha. Objawy umiarkowane to: intensywniejszy świąd, nasilenie bólu i wysięku ropnego, większe zaczerwienienie w uchu. Dodatkowo pojawia się uczucie wypełnienia w uchu, możliwy jest niedosłuch. Objawy zaawansowane to: silny ból promieniujący na twarz, bok głowy i szyję, zaczerwienienie, obrzęk ucha zewnętrznego, całkowite zablokowanie kanału słuchowego, obrzęk pojawia się w węzłach chłonnych szyi, gorączka.

Zapalenie ucha zewnętrznego często nie jest poważną chorobą i wiele osób ją lekceważy, jednak nieleczone może prowadzić do powikłań. Może przybrać formę przewlekłą, może doprowadzić do tymczasowej utraty słuchu,czy doprowadzić do złośliwego zapalenia ucha zewnętrznego i rozprzestrzenienia się infekcji na chrząstki, elementy kostne, tkanki skóry i układ nerwowy. Na ryzyko powikłań bardziej podatne są osoby starsze, z cukrzycą, z osłabionym układem odpornościowym i alergicy.

Kiedy potrzebna jest pomoc lekarza?

Pomoc specjalisty, nawet przy łagodnych objawach infekcji związanej z uchem pływaka, może zapobiec poważniejszym dolegliwościom. Im wcześniej podjęte jest leczenie, tym mniejsze ryzyko ewentualnych powikłań. Jest kilka skutecznych „domowych sposobów” złagodzenia dokuczliwych objawów zapalenia ucha, jednak w pełni skuteczna jest tylko wizyta u laryngologa w placówce specjalizującej się w leczeniu schorzeń rejonu głowy i szyi jak Szpital Optimum. Szczególnie, nie należy bagatelizować objawów ucha pływaka u najmłodszych pacjentów. Całkowite wyleczenie infekcji i ograniczenie możliwości  jej nawracania zapewni jedynie pomoc specjalisty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here