Uszy są bardzo podatne na zanieczyszczenia, dlatego wymagają odpowiedniej higieny. Ich pielęgnacja powinna być jednak przeprowadzana ostrożnie. Zbyt intensywne i agresywne czyszczenie uszu może prowadzić do wywołania stanu zapalnego, zatkania lub nadmiernego wydzielania się woskowiny. Aby uniknąć tych przykrych wypadków, warto starannie podchodzić do kwestii higieny przewodu słuchowego.

Czy woskowinę należy usuwać?

Małżowina uszna zawiera specjalne gruczoły, których zadaniem jest wydzielanie woskowiny – woskowatej substancji, odpowiedzialnej za nawilżanie zewnętrznego przewodu słuchowego. Zapewnia ona uszom także ochronę przed bakteriami, grzybami, pyłami oraz zanieczyszczeniami środowiskowymi, np. stałymi cząstkami smogu. Konsystencja i kolor woskowiny w dużym stopniu zależą od genów i są kwestią indywidualną. Obecność tej wydzieliny niesłusznie kojarzona jest z brakiem higieny uszu, gdyż spełnia ona bardzo ważne funkcje fizjologiczne. Nadmierne usuwanie woskowiny może być bardzo szkodliwe, ponieważ wywołuje procesy odpowiedzialne za jej nadprodukcję. W rezultacie występuje ryzyko zaczopowania zewnętrznego przewodu słuchowego tzw. korkiem woskowinowym.

Jak czyścić uszy

Jak czyścić uszy?

Główną przyczyną powstawania tzw. korka woskowinowego jest czyszczenie uszu za pomocą popularnych patyczków higienicznych. Ich nieumiejętne stosowanie prowadzi jednak do mechanicznego upychania woskowiny w głąb przewodu słuchowego. Jego zatkanie może z kolei przyczynić się do powstania stanu zapalnego. Patyczki powinny służyć do oczyszczania jedynie małżowiny usznej. W aptekach i drogeriach znaleźć można różne specjalne preparaty przeznaczone do pielęgnacji zewnętrznego przewodu słuchowego. Zapobiegają one przed wzmożonym gromadzeniem się woskowiny i ułatwiają usuwanie jej nadmiaru. Im rzadsza konsystencja preparatu, tym proces rozpuszczania substancji i wyprowadzania jej z przewodu słuchowego do małżowiny przebiegnie szybciej. Niektóre produkty zawierają związki czynne, które zmiękczają uformowany korek woskowinowy i ułatwiają jego usunięcie.

Jak czyścić zatkane ucho?

Charakterystyczne objawy ucha zatkanego nagromadzoną woskowiną w przewodzie słuchowym to m.in. szumy uszne, dolegliwości bólowe, uczucie pełności, pogorszenie słuchu czy zawroty głowy. Symptomy te nie muszą występować równocześnie. Najlepszym rozwiązaniem jest w takim przypadku zastosowanie środków rozpuszczających nadmiar woskowiny. Zalegającą substancję można też usunąć mechanicznie za pomocą odpowiednich narzędzi w gabinecie lekarskim. Do specjalisty otorynolaryngologa należy się zwrócić w sytuacji, gdy pojawia się duży ból, wyciek z ucha lub niedosłuch. W przypadku bardzo intensywnego wydzielania się woskowiny wskazane jest też wykonanie badania wideootoskopowego ucha. Objawów tych nie wolno lekceważyć, ponieważ mogą się przyczynić do wywołania poważnych problemów zdrowotnych. Otorynolaryngolog może też ocenić stan pacjenta, który nie zdołał całkowicie usunąć korka woskowinowego.

zatkane ucho

Jaki środek do czyszczenia uszu wybrać?

Większość preparatów do czyszczenia uszu można dostać bez recepty. Najczęściej występują w postaci kropli lub sprayów, aplikowanych bezpośrednio do ucha. W ich składzie przeważnie znajduje się gliceryna, parafina oraz oleje roślinne, np. migdałowy, sezamowy, rzepakowy, jojoba czy oliwa z oliwek. Preparaty te mogą zawierać środki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, np. salicylan choliny. Skład często uzupełniają substancje powierzchniowo czynne, których zadaniem jest zmniejszenie powierzchniowego napięcia na granicy faz. Uzupełnieniem takiego produktu mogą być środki antyseptyczne pochodzenia syntetycznego lub naturalnego, np. olejek miętowy, cynamonowy, goździkowy oraz inne olejki eteryczne. W przypadku występowania szumów usznych, sprawdzonym środkiem mogą się okazać kapsułki Auresin. Ich zadaniem jest zapewnienie wsparcia dla funkcjonowania układu słuchowego. Kapsułki opisane zostały na stronie: https://wsibie.edu.pl/auresin/. Środek Auresin stopniowo redukuje zaburzenia związane z negatywnym wpływem czynników zewnętrznych na słuch.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here