Jest częstą przypadłością, która niejednej kobiecie utrudnia życie. Dolegliwości i objawy towarzyszące endometriozie potrafią pozbawić energii, są też sporym zagrożeniem dla ogólnego stanu zdrowia kobiety.

Endometrioza: jakie dolegliwości wskazują na ten problem?

Endometrioza objawia się na wiele sposobów, przy czym do najczęstszych problemów zaliczają się tu bolesne miesiączki oraz bóle pojawiające się tuż przed okresem. Krwawienie międzymiesiączkowe oraz silny ból podczas stosunku to kolejne symptomy, które są dość częste w przypadku endometriozy.

Wiele kobiet borykających się z endometriozą narzeka też na inne dolegliwości. Bóle brzucha, nudności i wymioty to częste problemy, które pojawiają się przy tej chorobie. Spora grupa pacjentek narzeka też na częste zmęczenie, które negatywnie wpływa na jakość życia i sprawia, że czasem wykonywanie obowiązków zawodowych staje się drogą przez mękę.

Jakie badania warto wykonać?

Jedną z tych chorób, w przypadku których postawienie jednoznacznej diagnozy wymaga przeprowadzenia dodatkowych badań, jest właśnie endometrioza Objawy są tu wprawdzie dość charakterystyczne, mogą się one jednak wiązać z wieloma innymi problemami zdrowotnymi. Bolesne miesiączki są przecież częstą przypadłością, a bóle brzucha i nudności mogą wskazywać na szereg innych schorzeń.

W ostatecznym zdiagnozowaniu choroby pomagają zatem takie badania, jak laparoskopia, USG oraz rezonans magnetyczny. Podstawą są jednak regularne wizyty u ginekologa, który w trakcie badania może wykryć pewne nieprawidłowości i w porę skierować pacjentkę na odpowiednie leczenie.

Dlaczego objawy endometriozy nie mogą zostać zignorowane?

Nawet w przypadku tych kobiet, którym objawy towarzyszące endometriozie nie utrudniają zbyt mocno życia, warto podjąć odpowiednie kroki. Dla młodych kobiet zmiany związane z endometriozą mogą stać się przeszkodą w zajściu w ciążę, dla kobiet bardziej dojrzałych – przyczyną poważnych problemów z ogólnym stanem zdrowia, co w skrajnych przypadkach może oznaczać konieczność usunięcia jajników lub jajowodów.

Współczesna medycyna coraz lepiej radzi sobie z takimi przypadłościami, jak endometrioza Objawy, które w porę zostaną skonsultowane z lekarzem, to większa szansa na szybkie postawienie diagnozy, a tym samym na podjęcie odpowiedniego leczenia – chirurgicznego lub farmakologicznego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here