Zakrzepica, czyli choroba zatorowo-zakrzepowa żył najczęściej dotyka osoby po 40. roku życia. Niemniej jednak niewłaściwy styl życia powoduje, że cierpią na nią również młodsi ludzie. Czym dokładnie jest zakrzepica i jak jej uniknąć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz niżej.

Jak powstają zakrzepy?

Zaburzenie prawidłowego przepływu krwi w żyłach powoduje pojawianie się miejscowych stanów zapalnych. Te zaś prowadzą do uszkodzenia śródbłonka, który wyścieła ściany naczyń krwionośnych. Płytki krwi mogą przyklejać się do śródbłonka, przez co powstaje zakrzep. Zakrzepica objawia się zwykle:

  • obrzękiem i bólem kończyn,
  • stwardnieniem wyczuwalnej żyły,
  • zasinieniem miejsca, w którym pojawił się stan zapalny,
  • zmianą zabarwienia skóry.

Zakrzepy najczęściej powstają w kończynach dolnych, lecz mogą pojawiać się także w innych rejonach układu żylnego. Zakrzepica jest bardzo niebezpieczną chorobą. Powoduje ona nie tylko powstawanie nieestetycznych pajączków, ale nieleczona może doprowadzić nawet do śmierci. Bardzo poważnym powikłaniem zakrzepów może być bowiem:

  • zator tętnicy płucnej,
  • przewlekłej niewydolności żylnej,
  • zespołu zakrzepowego.

Wybór odpowiednich leków

Jeżeli zauważymy u siebie jakiekolwiek objawy zakrzepicy, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Dzięki odpowiedniemu leczeniu możemy zapobiec dalszemu rozwojowi choroby, a tym samym powstawaniu groźnych powikłań. Osoby, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka choroby zatorowo-zakrzepowej, mogą kupić Aspirin Cardio przez internet i stosować go profilaktycznie. Leki oparte na kwasie acetylosalicylowym powinny być jednak zażywane po konsultacji z lekarzem, szczególnie w przypadku pacjentów, którzy mają problemy z krzepliwością krwi. Warto pamiętać, że obecnie niektóre apteki internetowe, na przykład Gdziepolek.pl, oferują możliwość porównywania cen leków.

Dużo więcej wody, mniej alkoholu

Doskonałym sposobem na to, aby uchronić się przed zakrzepami, jest picie dużej ilości wody każdego dnia. Specjaliści radzą, aby codziennie przyjmować minimum dwa litry płynów. Woda rozrzedza naszą krew, co zmniejsza ryzyko tworzenia się zakrzepów. Alkohol z kolei zagęszcza krew, przez co mogą się tworzyć niechciane zakrzepy. Warto o tym pamiętać szczególnie podczas długich podróży.

Więcej ruchu

Siedzący tryb życia również sprzyja powstawaniu zakrzepów. Dlatego też dobrym rozwiązaniem są codzienne spacery – nawet krótkie. Natomiast w czasie pracy czy podróży samolotem przynajmniej raz na godzinę warto wykonać kilka ćwiczeń stopami (obroty, napinanie mięśni). Pamiętajmy, aby podczas dłuższej podróży zrobić sobie krótką przerwę raz na dwie godziny. W tym czasie dobrze jest wykonać kilka kroków, przysiadów lub skłonów.

Waga w normie

Osoby, które borykają się z nadwagą lub otyłością są bardziej narażone na wystąpienie choroby zatorowo-zakrzepowej. Dlatego należy pamiętać, aby nasze BMI nie przekroczyło 25. Jeśli zaś musimy zrzucić kilka zbędnych kilogramów – nie zwlekajmy z rozpoczęciem diety odchudzającej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here