Menopauza to stan, w którym organizm kobiety traci zdolność do płodności. Menopauzie towarzyszą liczne dolegliwości, które są naturalnym objawem zmieniającej się gospodarki hormonalnej w organizmie. W większości nie powinny być one powodem do niepokoju. Zdarza się jednak, że kobiety przechodzące przez menopauzę powinny zgłosić się do lekarza z objawami, które ich dotyczą. Jak zidentyfikować owe niepokojące objawy?

Dolegliwości towarzyszące menopauzie

Charakterystyczne dolegliwości, które towarzyszą prawie każdej kobiecie przechodzącej przez menopauzę to uderzenia gorąca, a także poczucie rozbicia oraz szybkie zmiany nastroju. Statystycznie, menopauza najczęściej rozpoczyna się wraz z przekroczeniem 50 roku życia. Zdarza się jednak, że przechodzą je kobiety będące już w wieku 45 lat. Jest to tak indywidualna sprawa, jak moment rozpoczęcia miesiączkowania przez dziewczynki: u jednych pierwsza miesiączką pojawia się w wieku 13 lat, u innych już w momencie jedenastego roku życia, a jeszcze u innych dopiero po rozpoczęciu nauki w liceum.

Kiedy rozpoczyna się menopauza?

Lekarze określają, że o menopauzie można mówić na około jednego roku po tym, jak ustąpiło krwawienie miesięczne. Jest to sytuacja, w której kobieta nie produkuje już komórek jajowych. Naturalną konsekwencją tego jest brak możliwości zajścia w ciążę. Mimo to, zdarzają się sytuacje, gdy kobieta po przejściu menopauzy jest w stanie urodzić dziecko, jednak jest to raczej wyjątek od reguły i jest to zwykle wynik zapłodnienia in vitro. Faktycznie jest tak, że już na 10 lat przed rozpoczęciem menopauzy można mówić o drastycznym obniżeniu płodności.

Przedwczesna menopauza

Zdarza się, że menopauza przychodzi wcześniej – już w okolicach 40-stego roku życia. Wystąpienie przedwczesnej menopauzy u kobiet jest silnie skorelowane z występowaniem zespołu przewlekłego zmęczenia, a także z chorobami tarczycy oraz z cukrzycą i z chorobami o charakterze autoimmunologicznym. Symptomy przedwczesnej menopauzy powinny być omawiane z naszym lekarzem rodzinnym (lekarz POZ) lub z ginekologiem.

Jakie dolegliwości powinny być dla nas alarmujące?

Zwykle problemem jest intensywność tradycyjnie towarzyszących menopauzie dolegliwości. O ile zazwyczaj kobiety w menopauzie skarżą się na bóle głowy, suchość pochwy, czy wspomniane wcześniej uderzenia gorąca i zmiany nastroju, to już szczególne natężenie tych objawów, a także długi ich czas trwania, mogą być powodem do niepokoju. Zawsze wtedy, gdy czujemy, że coś jest z nami nie tak przez dłuższy okres czasu, warto skorzystać z rady lekarza, który skieruje nas na specjalistyczne badania wykrywające być może poważniejsze choroby.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here