Migotanie przedsionków serca to bardzo poważna sytuacja i powinniśmy wiedzieć jak sobie z nią poradzić oraz jakie są główne objawy. Każdy z nas powinien wiedzieć, czym się to objawia. Migotanie przedsionków serca, tak naprawdę może dotknąć każdego z nas, zarówno osoby młode, jak i starsze. Jednak jego ryzyko wzrasta z wiekiem i o wiele częściej migotanie przedsionków serca dotyczy osób starszych i to one są nim bardziej narażone.
Migotanie przedsionków serca to zaburzenie rytmu naszego serca, czyli arytmia
Polega ono na tym, że mamy szybkie i nieregularne skurcze serca, nawet 300-700 na minutę. Najczęstszą konsekwencją migotania przedsionków serca jest udar niedokrwienny naszego serca. Nasz organizm jest wtedy niedotleniony.
Główne objawy migotania przedsionków serca to: duszności, omdlenia, zasłabnięcia, kołatanie serca, dzwonienie w uszach, przewlekłe osłabienie, zawroty głowy, napadowe poty, uczucie łomotania w sercu, przyspieszone bicie serca.
Bardzo często osoba, której to dotyczy, nawet nie wie, że ma migotanie przedsionków serca i ujawnia się ono dopiero podczas innych badań. Czasami jest diagnozowane przez przypadek, przy zwykłej rutynowej kontroli u lekarza pierwszego kontaktu lub u kardiologa. Niektórzy nie mają prawie żadnych objawów tej choroby i skarżą się tylko na osłabienie organizmu czy przeciągle uczucie zmęczenia.
Migotanie przedsionków serca może być również wywołane przez inne choroby ogólnoustrojowe. Może je na przykład wywołać sarkaidoza, nowotwory serca, cukrzyca, nadczynność tarczycy, choroby płuc. Migotanie przedsionków serca może się u nas również pojawić po różnych zabiegach kardiologicznych oraz po operacjach. Może być to również powikłanie po alkoholu, używkach, narkotykach czy nawet po kofeinie i papierosach.
Jeśli lekarz stwierdzi, że mamy migotanie przedsionków serca, to oczywiście zleci nam odpowiednie leczenie i zapobieganie temu zjawisku i tej chorobie. Lekarz może zlecić nam na przykład stałe przyjmowanie odpowiednich leków, zabieg niechirurgiczny, zabieg chirurgiczny. Wszystko zależy od tego, jakie leczenie będzie najlepsze dla naszego przypadku i jak się będziemy czuli. Leki, które mogą zostać przepisane, będą dbały o to, aby rytm naszego serca i komór był odpowiedni.
Migotanie przedsionków serca zwiększa prawdopodobieństwo zawału serca, udaru, niewydolności serca. Dzięki temu, że zostanie ono szybko odkryte i odpowiednio leczone to znacząco zmniejszy się prawdopodobieństwo udaru niedokrwiennego mózgu.
Jest bardzo dużo rzeczy, które przyczynią się do mniejszego prawdopodobieństwa wystąpienia u nas migotania przedsionków serca i między innymi jest to: ograniczenia spożycia używek, alkoholu, papierosów i narkotyków, odpowiednia waga naszego ciała, czyli BMI nieprzekraczające 25, zwiększenie naszej aktywności fizycznej, czyli regularny ruch około 4 razy w tygodniu, odpowiednia i zbilansowana oraz zdrowa dieta, ograniczenie napojów energetycznych oraz cukru, dbanie o odpowiednie ciśnienie, stosowanie technik relaksacyjnych oraz unikanie stresujących sytuacji. Pamiętajmy również o wykonywaniu rutynowych badań, które pozwolą nam cały czas kontrolować nasz obecny stan zdrowia i odpowiednio o niego zadbać.
Migotanie przedsionków serca jest bardzo poważnym schorzeniem i chorobą naszego organizmu i powinniśmy wiedzieć, jak sobie z nim radzić oraz leczyć je. Jeśli nie mamy pewności czy jesteśmy zdrowi lub czasami coś nas niepokoi, lub widzimy u siebie niektóre objawy, to udajmy się jak najszybciej do lekarza i wykonajmy rutynowe badanie, które pozwolą nam stwierdzić, w jakim stanie jest nasze ciało.
Pamiętajmy o tym, aby o siebie dbać i prowadzić zdrowy styl życia, dzięki temu prawdopodobieństwo wystąpienia u nas migotania przedsionków serca znacząco spadnie i nie będziemy musieli się o nie martwić. Zdrowie mamy tylko jedno, więc powinniśmy pamiętać o nim stale i dbać o nie najlepiej jak potrafimy. Jeśli u bliskiej osoby podejrzewamy migotanie przedsionków serca, to jak najszybciej wyślijmy tę osobę do lekarza i zadbajmy o to, aby lepiej o siebie dbała i nie forsowała swojego organizmu.
Migotanie przedsionków serca czasami jest ciężkie do wykrycia, ale cały czas powinniśmy trzymać rękę na pulsie i wiedzieć co je wywołuje oraz skutecznie mu przeciwdziałać, ponieważ w każdym momencie naszego życia może nas dotknąć. U osób starszych pojawia się ono częściej i w każdym momencie może się pojawić ono i u nas. Pamiętajmy o tym, aby dbać o siebie, bo zdrowie mamy tylko jedno i nie możemy go kupić.